8.8 C
27-apr.-2024

CSM 2 Vaslui a urcat pe podium în Divizia A

REUSITÃ… Echipa secundã a CSM Vaslui a obtinut a treia victorie consecutivã în Divizia A la handbal masculin. În etapa a cincea, formatia pregãtitã de Bogdan Pralea si Gabriel Armanu a învins pe CSM 2 Bacãu, scor 36-34 (16-16).

Dupã victoriile cu CS Politehnica Iasi si CSU 2 Suceava, echipa secundã a Clubului Sportiv Municipal Vaslui s-a impus pe teren propriu în fata celor de la CSM 2 Bacãu. Prima reprizã a fost una foarte echilibratã, încheiatã la egalitate, scor 16-16. Cele douã formatii au trecut pe rând la conducere în repriza secundã, 25-24 pentru Vaslui, 26-27 pentru bãcãuani. Handbalistii pregãtiti de Bogdan Pralea au gestionat foarte bine finalul de meci si s-au impus, la limitã, scor 36-34. Cel mai bun marcator al Vasluiului a fost interul Gabriel Cumpãnici, cu 11 goluri. Pentru Vaslui au mai înscris: Darius Dragon (5), Rãzvan Chiratcu (5), Vlad Husanu (4), Andrei Popa (3), Alexandru Ionescu (3), Florin Ciurescu-Manea (2), Alexandru Tãnasã (1) si Mihai Pãtrunsu (1). În urma victoriei cu CSM 2 Bacãu, echipa secundã acumuleazã 9 puncte si urcã pânã pe locul trei în clasamentul Seriei A a Diviziei A. În runda urmãtoare, vasluienii joacã, în deplasare, cu HC Pietricica Neamt.