19.5 C
27-apr.-2024

CSM Bacău – CSM Vaslui 27-23 (16-9) | Evoluție slabă, rezultat pe măsură pentru CSM Vaslui

MODEȘTI… CSM Vaslui și-a încheiat programul turistic de la Bacău, acolo unde am crezut cu toții că vom avea parte de un adevărat derby al Moldovei. Din păcate, handbaliștii vasluieni au făcut doar act de prezență în fața celor de la CSM Bacău (23-27), jucând ca niște începători mai bine de 45 de minute.

Conducătorii CSM-ului au considerat, probabil, Cupa României o povară având în vederea situația în care se află în Liga Zimbrilor și au amânat meciul cu Minaur Baia Mare, pentru a pregăti cât mai bine derby-ul Moldovei cu CSM Bacău, extrem de important în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Și l-au pregătit atât de bine, încât au marcat doar două goluri după primele 16 minute de joc! CSM Bacău a condus tot meciul, iar Esteki, Stănescu și Bujor le-au predat o lecție, în special în prima repriză, jucătorilor lui Ovidiu Mihăilă. Prima repriză a fost un fiasco pentru “roș-alb-albaștri”, cu pase date la adversar, cu numeroase acțiuni ofensive irosite și cu prestații slabe în faza de apărare. La pauză, băcăuanii conduceau deja cu 7 goluri, 16-9, avans pe care l-au pierdut pe final de meci, când Vasluiul a reușit să se apropie la trei lungimi, 22-19. Însă, reacția de orgoliu a venit mult prea târziu, când băcăuanii erau deja cu sacii în căruță, scor final 27-23. Vestea bună e că și adversarele din lupta pentru evitarea retrogradării, “U” Cluj și Politehnica Timișoara, au pierdut în runda a 20-a, cu Turda respectiv Buzău. În clasament, vasluienii sunt ultimii, cu 12 puncte, la un singur punct de “U” Cluj, două de Timișoara și trei de Sighișoara. Miercuri, 27 martie, Vasluiul va juca, în deplasare, cu Minaur Baia Mare, în optimile de finală ale Cupei României.