20.1 C

CSM Vaslui 2, locul doi la turneul de la Timisoara

PE PODIUM… CSM Vaslui 2 a devenit vicecampioanã nationalã la tineret. Echipa pregãtitã de Bogdan Pralea si Gabriel Armanu a terminat pe locul doi turneul final al locurilor 1 din Divizia A – Tineret. Handbalistii vasluieni au învins CSM Bucuresti 2 si Sporting Ghimbav, dar au pierdut cu Poli Timisoara 2.

În primul meci al turneului de la Timisoara, echipa secundã a Vasluiului a învins, la limitã, pe CSM Bucuresti 2, scor 31-30, dupã ce la pauzã bucurestenii au condus cu 18-16. Cei mai buni marcatori ai Vasluiului au fost Cumpãnici (9 goluri) si Vlad Husanu (8 goluri). Cel de-al doilea meci din cadrul turneului final al locurilor 1 a fost pierdut, 32-35 cu Politehnica Timisoara 2. Echipa vasluianã a controlat meciul pânã în minutul 52, însã finalul a apartinut timisorenilor, care au întors de la 23-28 si s-au impus cu 35-32. În ultimul joc al turneului, CSM Vaslui 2 a învins Sporting Ghimbav, 31-29, si a încheiat turneul pe locul doi, cu douã victorii.