19.5 C
10-mai-2024

CSM Vaslui a disputat primul amical al iernii

TEST… În primul joc de verificare al anului, desfășurat ieri, în deplasare, CSM Vaslui a întâlnit pe HC Buzău. S-au jucat trei reprize, iar CSM Vaslui a câștigat cu 31-30 după primele două reprize. S-a mai jucat o repriză de 20 de minute, însă nu s-a mai ținut scorul. Pe 26 și 27 ianuarie, Vasluiul va disputa o “dublă” amicală cu CSU Suceava, în deplasare.

Handbaliștii de la CSM Vaslui au început seria partidelor amicale cu o deplasare la Buzău, împotriva ocupantei locului 6 în Liga Zimbrilor, HC Buzău. Gazdele nu au contat pe doi jucători de bază, în timp ce antrenorul Vasluiului, Ovidiu Mihăilă, a rulat tot lotul avut la dispoziție. A fost o partidă echilibrată, în care ambele echipe au trecut, pe rând, la conducere. CSM Vaslui a câștigat primele două reprize, scor 31-30, iar în cea de-a treia, disputată pe durata a 20 de minute, nu s-a mai ținut scorul. Unul dintre obiectivele antrenorului vasluian în această perioadă este integrarea în echipă a interului muntenegrean Aleksandar Glendza, transferat în această iarnă. La finalul acestei săptămâni, CSM-eii înfruntă CSU Suceava, în deplasare, într-o “dublă” amicală programată pe 26 respectiv 27 ianuarie. Campionatul Ligii Zimbrilor se va relua în primul weekend din februarie, cu etapa a 15-a, CSM Vaslui urmând a primi vizita celor de la CSA Steaua București, pe teren propriu, pe 3 februarie. În clasament, Vasluiul e ultima, cu 5 puncte, la 6 puncte de locurile de baraj și de evitarea retrogradării.