16.2 C
27-iul.-2024

CSM Vaslui a făcut scor cu juniorii Brodocului

Atacantul Robert Rusu a reușit golul etapei în Liga 3

FĂRĂ PROBLEME… CSM Vaslui o umilește pe Rapid Brodoc, 7-0 (2-0), și e favorită la câștigarea play-out-ului Ligii 3. A fost o seară perfectă pentru Buhăescu și compania și una absolut de uitat pentru juniorii lui Dorin.

CSM Vaslui și Rapid Brodoc s-au întâlnit într-un nou episod din derby-ul Vasluiului, unul în care cele două echipe se află în situații diametral opuse: “roș-alb-albaștrii” luptă pentru câștigarea play-out-ului, iar rapidiștii speră la o minune care să salveze echipa din situația financiară în care se află. Cu mari probleme financiare și cu o echipă formată aproape în totalitate din juniori, Brodocul a ținut piept CSM-ului doar 40 de minute. Și asta pentru că atacantul Vasluiului, Robert Rusu a ratat două ocazii imense, cu poarta goală și singur cu portarul advers, în ambele situații trimițând peste poarta lui Hriscu. Buhăescu a deschis scorul, în minutul 40, iar Tofan a stabilit scorul pauzei: 2-0. Repriza secundă a fost dominată în totalitate de băieții lui Racoviță, în fața unor jucători care au căzut din toate punctele de vedere. Vasluienii au mai punctat de cinci ori, prin Deleanu (2), Cuzuc (2) și Rusu, cel care a reușit cel mai frumos gol al partidei, din foarfecă. În clasament, CSM e pe primul loc în play-out, cu 28 de puncte, cu patru peste Șomuz Fălticeni, echipă care are însă un meci mai puțin jucat. În etapa viitoare, Vasluiul stă, iar Brodocul joacă, acasă, cu echipa din Fălticeni.