8.8 C
27-apr.-2024

CSM Vaslui a predat „lanterna rosie”

CSM Bacãu – CSM Vaslui       23-26

SE POATE… În sfârsit, a venit si victoria! Dupã patru înfrângeri consecutive, în fata unor adversari puternici, a venit si momentul primului succes pentru handbalistii de la CSM Vaslui. Trupa antrenatã de Gabriel Armanu a fãcut un meci foarte bun si s-a impus pe terenul celor de la CSM Bacãu, scor 26-23 (13-10).

Echipa masculinã de handbal a CSM Vaslui a obtinut primele sale puncte în Liga Zimbrilor, dupã ce a învins pe CSM Bacãu (26-23), în derby-ul Moldovei. Meciul a fost echilibrat în prima sa parte, cele douã formatii trecând pe rând la conducere, pânã în minutul 23, când Vasluiul s-a desprins la trei goluri, 9-6. Finalul primei reprize a fost gestionat perfect, iar vasluienii au intrat la vestiare cu un avans de trei goluri, 13-10. În partea a doua, Vasluiul a condus si la patru goluri, 15-11 si 16-12, dar Bacãul s-a apropiat la un singur gol, 19-18 si 20-19. Spre deosebire de celelalte partide din acest sezon, de aceasta datã finalul a fost gestionat perfect, iar victoria nu ne-a mai scãpat, scor final: 26-23. Pentru CSM Vaslui au evoluat: Petrila, Padasinau, Cioatã – Acatrinei 8, Cârchea 5, Popa 3, Soare 3, Vancea 3, Karamyshev 1, Amihãiesi 1, Krivokapic 1, Carali 1, Dragon, Cumpãnici, Husanu si Ionescu. Antrenori: Gabriel Armanu si Bogdan Pralea. Interul Florin Acatrinei (8 goluri) a fost desemnat cel mai bun jucãtor al meciului de la Bacãu. În runda urmãtoare, CSM Vaslui va juca, tot în deplasare, cu CSU Suceava, partidã programatã duminicã, 10 octombrie.