9.9 C
29-mart.-2024

CSM Vaslui a scăpat printre degete victoria cu Suceava

CSM Vaslui – CSU Suceava   27-27 (12-14)

GHINION… Vasluiul a terminat la egalitate jocul cu CSU Suceava, din etapa a șasea a Ligii Zimbrilor, scor 27-27, după ce la pauză sucevenii au condus cu 14-12. Handbaliștii vasluienii au condus cu 26-22 în minutul 50, dar au ratat victoria, fiind egalați cu trei secunde înainte de final.

CSM Vaslui, egal dramatic cu CSU Suceava, în runda a șasea a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Trupa lui Alin Bondar și-a dorit să obțină cea de-a doua victorie din acest sezon, dar a pierdut două puncte mari la ultima fază a meciului. CSM Vaslui a început timorată, apăsată de înfrângerea usturătoare suferită în runda precedentă cu Dinamo București (26-40), iar sucevenii au condus în permanență în prima repriză, intrând la cabine cu un avans de două goluri, 14-12. Trebuie menționat și faptul că Vasluiul a evoluat 8 minute în inferioritate numerică în prima repriză, unele eliminări fiind dictate cu ușurință. Biciuți verbal la pauză de antrenorul Alin Bondar, vasluienii au fost mai lucizi în startul reprizei secunde. De la 12-14 în minutul 30, s-a făcut 18-17 în minutul 39. Cu Acatrinei, Karamyshev și Popa în formă și cu o apărare aproape perfectă, Vasluiul s-a distanțat la patru goluri, 26-22 în minutul 50. Din păcate, sucevenii au găsit resursele necesare și au revenit în joc, reușind să egaleze cu trei secunde înainte de final, 27-27. În urma acestui rezultat, Vasluiul acumulează patru puncte și rămâne în zona retrogradării. Pentru Acatrinei și compania urmează jocul cu Potaissa Turda, unul foarte dificil, în fața uneia dintre cele mai puternice echipe din Ligă. Meciul se joacă joi, de la ora 13.45.