10 C

CSM Vaslui a suferit a doua înfrângere din acest an

Handbal

EȘEC… CSM Vaslui a fost învinsă de Politehnica Timișoara, scor 26-31 (11-15), și coboară pe loc de baraj. Echipa pregătită de Alin Bondar a făcut un meci modest, fiind departe de evoluția din meciul cu Baia Mare.

La o zi după înfrângerea cu Minaur Baia Mare (26-29), CSM Vaslui a intrat din nou în teren la Sfântu Gheorghe, pentru ultima sa partidă la primul turneu din 2021. În fața sa, Politehnica Timișoara, o altă echipă aflată în zona fruntașă a clasamentului. Handbaliștii vasluieni au ținut aproape doar o jumătate de repriză, 6-6 în minutul 15, bănățenii reușind să se desprindă rapid la cinci goluri, 6-11. Diferența s-a păstrat până la pauză, 11-15, asta și din cauza faptului că vasluienii au ratat trei lovituri de la 7 metri. În repriza secundă, Vasluiul nu a contat decât în primele minute, când a și reușit să se apropie la un singur gol, 14-15. Timișorenii au controlat repriza secundă și au obținut o victorie meritată, scor 26-31. “Avem momente extraordinare, cu handbal adevărat și momente când tratăm acest sport ca o echipă de începători. Pun aceste situații pe începutul acesta de campionat. Și în tur am început mai rău cu cele două etape. Sperăm ca din următoarea etapă să reglăm și să înțelegem că a început competiția. Nu pot fi dezamăgit de ei, pentru că dorință a fost. A fost un heirup. Pe anumite momente trebuia să fim un pic mai deștepți.”, a spus Alin Bondar. După 17 etape, CSM Vaslui a coborât pe locul 11 în clasament.