17.2 C

CSM Vaslui, aproape de o mare surprizã

CSM Vaslui – Dinamo Bucuresti     26-32 (13-13)

ASA DA… Handbalistii de la CSM Vaslui si-au vândut scump pielea în partida cu Dinamo Bucuresti, din etapa a 20-a a Ligii Zimbrilor. Au condus pe toatã durata primei reprize, au luptat de la egal la egal cu cea mai bunã echipã din România, dar au cedat pe final, scor 26-32 (13-13).

La prima vedere, Dinamo Bucuresti ar fi trebuit sã obtinã o victorie „de serviciu”, având în vedere diferenta de valoare dintre jucãtorii celor douã echipe, dar si de rezultatele înregistrate în acest sezon, Dinamo fiind singura formatie neînvinsã din campionat. Handbalistii vasluieni au tinut sã se autodepãseascã, iar startul de partidã a fost perfect: 3-0 în minutul 5 si 8-6 în minutul 14. Profitând si de greselile din tabãra dinamovistã, CSM Vaslui a avut initiativa si a condus pe toatã durata primei reprize, încheiatã la egalitate, scor 13-13, dupã ce „alb-rosii” au egalat în ultimele secunde. În repriza secundã, CSM Vaslui a continuat sã impresioneze si sã joace de la egal la egal cu cea mai bunã echipã din România. Dinamo a condus cu 17-15 (min. 37) si 23-21 (min. 43), pentru ca în minutul 54, scorul sã fie extrem de strâns, 26-27 pentru bucuresteni. Din pãcate, finalul de meci a fost dezastruos, handbalistii vasluieni nereusind sã mai înscrie niciun gol în ultimele sase minute! În schimb, au primit cinci goluri, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Dinamo, scor 32-26. Pentru CSM Vaslui au marcat: Karamyshev (6 goluri), Acatrinei (6), Husanu (5), Kasatkin (3), Voinea (2), Amihãesi (1), Dragon (1), Cîrchea (1) si Petrea (1).