10.4 C
15-mai-2024

CSM Vaslui, eșec scontat pe terenul Constanței

sursă foto: Facebook/CSM Vaslui

ÎNFRÂNGERE… CSM Vaslui a încercat marea cu degetul și a debutat curajos, lăsând impresia că poate obține un rezultat mare la Constanța. A ținut aproape timp de 45 de minute, însă au “capitulat” pe final, înscriind doar două goluri în ultimele 15 minute.

Duelul dintre CSM Constanța și CSM Vaslui, din etapa a 16-a a Ligii Zimbrilor, a dat câștig câștig de cauză, conform așteptărilor, celor de la Constanța, scor 31-22 (16-13). Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă a încercat să facă față unui adversar mult mai valoros, iar prima repriză a fost una destul de curajoasă. CSM-ul a condus o singură dată pe tabelă, în chiar startul întâlnirii (2-1). Dobrogenii au revenit repede și s-au distanțat la patru goluri, 12-8, pentru ca la pauză să aibă un avans de trei lungimi, 16-13. Handbaliștii noștri au continuat cursa de urmărire și în partea a doua a jocului, reușind să se apropie de mai multe ori la un singur gol 19-18 sau 21-20. La 22-20, în minutul 45, constănțenii au apăsat pe accelerație și au înscris de cinci ori la rând (27-20), iar echilibrul s-a rupt definitiv. S-a terminat 31-22, iar CSM Vaslui rămâne ultima în clasament, cu 8 puncte. În următorul meci, joi, 15 februarie, de la ora 18:00, “roș-alb-albaștrii” vor primi vizita celor de la CSM București. În tur, bucureștenii s-au impus cu 31-29 (17-12).