12.2 C
20-mai-2024

CSM Vaslui, înfrângere nemeritată la Bacău

sursă foto: CSM Bacău / Facebook

GHINION… CSM Vaslui a cedat cu 1-0 meciul cu CSM Bacău, din penultima etapă din 2023, ca urmare a unui gol primit în minutul 83. Vasluienii coboară pe locul 5 în clasament, dar păstrează șanse la calificarea în play-off.

În ultimele două etape de campionat, CSM Vaslui a avut parte de adversari dificili din zona de play-off. Însă, echipa antrenată de Gabriel Crăciun și Adi Racoviță a fost o nucă greu de spart. După victoria cu Miroslava (3-1), “roș-alb-albaștrii” au mers pe terenul celor de la CSM Bacău, echipă în fața căreia a cedat pe final, printr-un gol primit în minutul 83. A înscris Alexandru Corban, cu un șut de la 18 metri, deviat de apărarea vasluiană. Luând în considerare numărul de ocazii și jocul prestat de cele două formații, logic ar fi fost ca partida să se încheie cu o remiză. Cele mai mari ocazii ale Vasluiului au fost semnate de Robert Rusu. În clasamentul Seriei 1, CSM Vaslui coboară pe locul 5, cu 17 puncte, dar păstrează șanse reale la calificarea în play-off-ul Ligii 3. Runda următoare, sâmbătă, 2 decembrie, ne oferă episodul 3 al duelului dintre CSM Vaslui și Rapid Brodoc. Până acum, cele două formații și-a împărțit victoriile: 2-1 pentru Brodoc, în Cupa României, respectiv 0-2 pentru CSM Vaslui, în turul acestei ediții de campionat.