10.4 C
28-mart.-2024

CSM Vaslui, la o victorie de titlu

TITLUL, O SIMPLĂ FORMALITATE… CSM Vaslui a câștigat la scor duelul cu Viitorul Vetrișoaia (8-0) și mai are nevoie de o victorie pentru a cuceri titlul de campioană județeană.

VICTORIOȘI… CSM Vaslui a început în forță play-off-ul, 8-0 cu Viitorul Vetrișoaia, și e la un singur meci distanță de câștigarea campionatului. În celălalt meci, Comstar Vaslui și Flacăra Muntenii de Sus au terminat la egalitate, 1-1.

CSM Vaslui a învins cu 8-0 (1-0) Viitorul Vetrișoaia în prima etapă a play-off-ului din Liga 4. După 0-1 la pauză, Vetrișoaia nu a mai putut face față ritmului impus de Buhăescu și compania. Vasluienii au marcat de șapte ori în repriza secundă și își continuă parcursul perfect în Liga 4. Golurile au fost reușite de Robert Rusu (3), Vasile Buhăescu (2), Sebastian Țârțârău (2) și Robert Chirilă (1). CSM Vaslui își poate adjudeca matematic titlul în runda următoare, cu o victorie în fața celor de la SC Comstar Vaslui. Partida desfășurată pe terenul de antrenament, dintre Comstar Vaslui și Flacăra Muntenii de Sus, a fost mult mai echilibrată și s-a încheiat la egalitate, 1-1. Vasluienii au deschis scorul prin Gabi Craiu, după o lovitură de colț, iar “muntenarii” au egalat prin Ovidiu Boicu, din penalty. În clasament, CSM conduce detașat cu 33 de puncte, urmată de Comstar (22) și Flacăra (20). Runda următoare se dispută joi, de la ora 18:00, CSM Vaslui joacă cu SC Comstar, iar Vetrișoaia primește vizita Flacărei.

Liga 4, Play-off, etapa 1:

• CSM Vaslui – Viitorul Vetrișoaia 8-0 (1-0)
  • Comstar Vaslui – Flacăra Muntenii de Sus 1-1 (0-0)

Clasamentul Ligii 4, play-off:

Loc   Echipă                      M        V          E        Π        Gm-Gp       Puncte

1        CSM Vaslui          1        1        0        0        8-0              33

2        Comstar Vaslui     1        0        1        0        1-1              22

3        Muntenii de Sus    1        0        1        0        1-1              20

4        Viitorul Vetrișoaia 1        0        0        1        0-8              15