16.8 C

CSM Vaslui, o reprizã bunã, alta slabã

Dobrogea Sud Constanta – CSM Vaslui  30-25 (14-14)

ESEC… CSM Vaslui a fost învinsã de Dobrogea Sud Constanta, scor 25-30 (14-14), în ultimul meci din 2020 si coboarã pe locul 11 în clasamentul Ligii Zimbrilor. Vasluiul nu va mai disputa partida cu Dunãrea Cãlãrasi, din ultima etapã a turului. Din cauza problemelor financiare, Dunãrea a anuntat cã nu se prezintã la ultimele douã meciuri din 2020, iar Vasluiul va obtine victoria la masa verde.

CSM Vaslui a controlat prima reprizã a meciului cu Dobrogea Sud si a fost mereu la conducere, 4-3 (min. 8), 9-6 (min. 17) si 13-11 (min. 27), dar prima reprizã s-a încheiat la egalitate, 14-14, dupã ce handbalistii vasluieni au înscris doar un gol în ultimele patru minute. CSM Vaslui a arãtat ca o echipã echilibratã, mai solidã, destul de greu de depãsit în apãrare si mult mai curajoasã în atac. Interul Florin Acatrinei a avut o mânã sigurã, marcând nu mai putin de 8 goluri în prima reprizã. În repriza secundã, dobrogenii joacã mai aspru si mai eficient în apãrare, iar în minutul 37 s-au desprins la trei goluri, 20-17. Din pãcate, erorile nefortate au apãrut din nou în jocul Vasluiului, iar Dobrogea Sud a mentinut avansul de trei goluri, 25-22 (min. 48). Pe final, vasluienii au fost lipsiti de inspiratie, iar constãntenii s-au impus cu 30-25. În urma acestui rezultat, Vasluiul rãmâne cu 16 puncte si coboarã pe locul 11. Golurile Vasluiului au fost reusite de Acatrinei (10), Amihãesi (4), Petrea (3), Carali (2), Dragon (2), Vancea (2), Cumpãnici (1) si Popa (1).