17 C
27-iul.-2024

CSM Vaslui rămâne în Liga Zimbrilor încă un sezon

AU SCĂPAT… CSM Vaslui va juca și în sezonul viitor în Liga Zimbrilor, după ce s-a clasat pe locul doi la barajul de la Făgăraș. A câștigat duelurile cu Oradea și Făgăraș, cel de-al doilea cu mult noroc, iar în ultima joc, într-un joc fără miză, a remizat cu Steaua București, scor 31-31 (16-17). A fost totuși un nou sezon dezamăgitor pentru fanii handbalului vasluian, dar măcar echipa s-a salvat de la retrogradare.

În primul meci de baraj, CSM Vaslui a trecut de CSM Oradea, scor 37-30 (17-17), la capătul unui meci în care handbaliștii vasluieni s-au chinuit 40 de minute cu echipa care s-a clasat pe locul 3 în Divizia A, dar și-au revenit în repriza secundă, câștigând fără probleme. Omul meciului a fost puștiul Răzvan Chiratcu, cu 11 goluri. În cea de-a doua zi, Vasluiul a dat piept cu CSM Făgăraș, cealaltă echipă din liga secundă, iar CSM-ul s-a impus cu mari emoții, pe final, scor 25-24 (10-11). Prima repriză a fost una umăr la umăr, tabela arătând de 7 ori egalitatea între cele două echipe, nici nu simțeai că există o diferență de un eșalon între cele două formații. Cea mai mare diferență a fost de doar două goluri, înregistrată în trei rânduri în favoarea formației din Făgăraș. La pauză, gazdele au intrat la vestiare cu un avans minim, 10-11. Repriza secundă s-a desfășurat sub aceleași coordonate, ambele formații trecând pe rând la conducere. Cu șapte minute înainte de final, Făgărașul a condus cu trei goluri, 19-22, însă avantajul nu a durat, pentru că CSM-eii au reușit revină și să intre în avantaj, 25-23 în minutul 60. Asta și pentru că a evoluat în superioritate numerică în patru din ultimele șapte minute ale întâlnirii. S-a terminat 25-24, iar CSM Vaslui se mai salvează o dată cu marii emoții, așa cum s-a întâmplat și în sezonul trecut al Ligii Zimbrilor. În ultima etapă a barajului, handbaliștii vasluieni au remizat cu Steaua București, scor 31-31, la capătul unui meci în care ambii antrenori au rulat și jucătorii care au evoluat mai puțin în primele două partide. Steaua câștigat grupa, la egalitate cu CSM Vaslui, având un golaveraj mult mai bun.

CSM Vaslui se desparte de Ovidiu Mihăilă

Adus de CSM Vaslui în luna noiembrie a anului trecut, Ovidiu Mihăilă a salvat echipa de la retrogradare la baraj, după victoriile cu Oradea și Făgăraș. Numai că, Mihăilă a decis să nu mai continue ca antrenor la CSM Vaslui. semnând deja în Liga Florilor, cu SCM Craiova, așa cum Vremea Nouă a anunțat încă din luna februarie.