15.6 C

CSM Vaslui, tot mai aproape de salvare

CSU Suceava – CSM Vaslui  22-24 (10-11)

SUCCES… CSM Vaslui a fãcut un pas mare spre salvarea de la retrogradare, dupã victoria obtinutã în fata celor de la CSU Suceava, scor 24-22 (11-10), într-un meci contând pentru etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor. Handbalistii vasluieni adunã 25 de puncte si rãmân pe 10, loc care asigurã rãmânerea în prima ligã.

Echipa antrenatã de Alin Bondar a început ezitant, fiind condusã pânã spre finalul primei reprize, în care handbalistii vasluieni au ratat foarte mult de la 9 metri. Sucevenii au condus cu 5-2 (minutul 8), 9-5 (min. 15) si 9-8 (min. 22), dupã care Vasluiul a revenit si a întors scorul pânã la pauzã, 10-11. Ultimul gol al primei reprize a fost reusit de Gabriel Cumpãnici la ultima fazã de joc. În partea secundã, CSM Vaslui a fãcut un joc de apãrare la fel de bun, cu iesiri oportune si o mai mare atentie la interii Sucevei. Au urmat 15 minute foarte bune, cu 7 goluri marcate si doar 3 primite. Cu Florin Acatrinei în mare formã, marcator a 9 goluri, Vasluiul a ajuns si la 5 goluri diferentã, 18-13 în minutul 44. Spre deosebire de alte meciuri, handbalistii vasluieni au gestionat foarte bine finalul de joc si nu le-au dat nicio sansã sucevenilor, care nu au reusit sã se apropie la mai putin de trei goluri. S-a terminat 24-22 pentru CSM, iar echipa vasluianã ia o optiune serioasã pentru evitarea retrogradãrii, având un avans de 6 puncte în fata Bacãului Pentru CSM Vaslui au marcat: Acatrinei (9 goluri), Kasatkin (5), Cîrchea (5), Popa (2), Cumpãnici (2) si Petrea (1). În urmãtorul joc, CSM Vaslui întâlneste Potaissa Turda, partidã care se va disputa pe 8 aprilie, de la ora 13.00.