12.4 C
19-mai-2024

CSO Negrești, performera primei etape din liga a IV-a

START… Cea mai importantă competiție a fotbalului amator județean și-a reluat cursul, de weekendul trecut. Prima etapă a aparținut echipelor vizitatoare, cu o sigură excepție, la Negrești, acolo unde echipa din localitate s-a impus în fața mult mai experimentatei adversare, Flacăra Muntenii de Sus, cu scorul de 3-1.

Prima etapă a ligii a IV-a de fotbal a avut de toate, de la rezultate spectaculoase până la meciuri neprogramate. Poate cel mai interesant scor s-a înregistrat la Negrești, unde Flacăra Muntenii de Sus a înregistrat o înfrângere categorică în fața celor de la CSO Negrești. Nou-promovata Speranța Drânceni nu le-a oferit prea multe speranțe la victorie propriilor suporteri, fiind învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de Comstar Vaslui. O altă nou promovată, Viitorul Rebricea, a reușit să smulgă un punct de pe terenul Victoriei Muntenii de Jos, după ce la finalul celor 90 de minute, tabela a consemnat scorul de 2-2. Același scor s-a înregistrat și la Șuletea, între Vitis și FC 2007 Gârceni. Gazdele au condus la pauză cu 2-0, însă băieții lui Cristi Bejan s-au mobilizat exemplar în a doua repriză și au reușit să se întoarcă neînvinși acasă. Viitorul Văleni a avut un început de meci excelent, pe propriul teren, a condus la pauză la un gol diferență, însă la finalul meciului a fost nevoită să se declare învinsă în fața celor de la FC Vulturești, scor final 1-2. Etapa I a avut și un meci neprogramat, la Vetrișoaia, acolo unde trupa din localitate ar fi trebuit să primească vizita celor de la Sporting Banca. Meciul însă nu s-a mai disputat deoarece gazdele au avut probleme de lot.