16.2 C
27-iul.-2024

CSȘ Bârlad, pe primul loc în etapa a III-a a Campionatului Național de Rugby 7s – Junioare

CAMPIOANE… Echipa CSȘ – Liceul Pedagogic “Ioan Popescu” Bârlad a câștigat etapa a III-a a Campionatului Național de Rugby 7s feminin – Junioare de la Iași. Bârlădencele au învins în finala competiției pe CSM Unirea Alba Iulia, scor 38-12.

În primul meci al etapei de la Iași, echipa bârlădeană a trecut de RC Arieșul la scor, 52-0, pentru ca în semifinale să învingă RC Cristian (21-17). Evoluție excelentă și în finala cu CSM Unirea Alba Iulia, principala contracandidată în lupta pentru primul loc în clasamentul general. În urma celor trei victorii, CSȘ Bârlad a obținut 14 puncte și s-a clasat pe primul loc în etapa de la Iași. Bârlădencele se află pe primul loc și în clasamentul general, cu 38 de puncte, la egalitate cu CSM Unirea Alba Iulia. Podiumul este completat de RC Cristian, 30 de puncte. Etapa a 4-a va avea loc pe 18 mai, la Alba Iulia. Anul trecut, la prima participare în cadrul Campionatului Național de rugby 7s – Junioare, Bârladul a obținut medaliile de argint, clasându-se la final pe locul doi, în spatele Politehnicii Iași.