16.2 C
27-iul.-2024

Cupa României | Calificare muncită

MARCATOR… Rapid Brodoc trece și de Sporting Liești (1-0) și își continuă povestea în Cupa României la fotbal. Eroul „alb-vișiniilor” a fost argentinianul Ilan Rappoport. (Sursă foto: sportactual.ro)

MERG MAI DEPARTE… Continuă drumul în Cupa României la fotbal pentru Rapid Brodoc. Jucătorii pregătiți de Romică Dorin s-au impus, la limită, scor 1-0 (0-0), în fața celor de la Sporting Liești și s-au calificat în turul 3 al competiției surprizelor. Golul calificării a fost marcat de argentinianul Ilan Rappoport, în minutul 48. În turul 3, miercuri, 16 august, „alb-vișinii” vor întâlni FC Bacău, fosta Dinamo Bacău.

După 2-1 cu CSM Vaslui (în turul 1), Rapidul din Brodoc a câștigat și cu Sporting Liești, scor 1-0, și merge mai departe în turul 3 al Cupei României. Lieștenii au reușit să-i blocheze pe rapidiști doar o repriză, după care apărarea oaspeților a cedat. Încă din debutul părții secunde, argentinianul Ilan Rappoport a fost omul potrivit la locul potrivit, după o acțiune bună a lui Dascălu pe partea dreaptă. „Alb-vișinii” au stat foarte bine defensiv, lieștenii nereușind să își creeze nicio ocazia clară de gol. Singura oportunitate a venit în startul meciului, în urma unei greșeli a francezului Terry Desrues, care a fost aproape de un autogol, trimițând mingea în bară. Vasluienii au gestionat bine fazele importante, nu au mai făcut greșelile din jocul cu CSM, și a obținut o calificare muncită în faza următoare. Meciurile din turul 3 se vor desfășura miercuri, 16 august, de la ora 17:30, Rapid Brodoc urmând să evolueze în deplasare, pe terenul celor de la FC Bacău.