10.4 C

CUPA ROMÂNIEI | De doi bani speranță

DEZAMĂGIRE… CSM Vaslui a pierdut la scor, 1-5, meciul din prima etapă a fazei regionale, cu Viitorul Darabani. Vasluienii sunt ca și eliminați din ediția 2022-2023 a Cupei României.

FĂRĂ DREPT DE APEL… Înfrângere usturătoare pentru CSM Vaslui în primul meci din faza regională a Cupei României la fotbal. Echipa vasluiană a fost învinsă, în deplasare, de Viitorul Darabani, scor 1-5 (0-1), și mai păstrează doar șanse teoretice de a prinde finala Regiunii 1.

Lipsa meciurilor și-a pus amprenta pe evoluția echipei vasluiene, care a contat în meci doar o repriză. În repriza secundă, fotbaliștii vasluieni au căzut fizic și pe fondul unor greșeli în apărare, botoșănenii au înscris de patru ori. Golul de onoare al CSM-ului a fost reușit de Ionuț Jitaru, înscriind pentru 1-3. În poarta Vasluiului a apărat Bogdan Cernat, adus în această vară de la Rapid Brodoc, echipă cu care a reușit promovarea în Liga 3. La echipa vasluiană au mai fost aduși Sebastian Țârțârău (Sporting Juniorul Vaslui), Bogdan Purice (ultima dată în ligile inferioare din Anglia) și Alexandru Alexa (ASC Ivacec Vaslui). La finalul jocului de la Darabani s-au bătut și penalty-uri, care vor conta doar în cazul unei egaltăți perfecte între toate cele trei formații din grupa a 2-a a Regiunii 1 – Nord Est. Sâmbătă, la Liteni, se va juca meciul dintre Viitorul Liteni (Suceava) și Viitorul Darabani (Botoșani), urmând ca miercuri, de la ora 18:00, la Vaslui, să se dispute meciul dintre CSM Vaslui și Viitorul Liteni.