16.2 C
27-iul.-2024

CUPA ROMÂNIEI | Un nou trofeu pentru CSM Vaslui

TROFEU… CSM Vaslui a bifat o nouă performanță. După câștigarea Ligii 4 și promovarea în Liga 3, vasluienii au câștigat și faza regională a Cupei României.

CÂȘTIGĂTORI… CSM Vaslui a câștigat în premieră faza regională a Cupei României la fotbal, după ce a învins în finală pe USV Iași, scor 2-1 (2-1). Eroul „roș-alb-albaștrilor” a fost atacantul Robert Rusu, cel care a reușit dubla. Vasluienii se pot lăuda cu 35 de victorii consecutive de la instalarea pe bancă a cuplului Gabriel Crăciun – Adi Racoviță.

Partida disputată la Iași a fost una foarte echilibrată, cu ocazii de ambele părți, cu un mic plus la capitolul posesie pentru ieșeni. Gazdele au deschis scorul prin Marin (min. 26), cu o frumoasă lovitură de cap, după o greșeală de marcaj în defensiva vasluiană. Reacția nu s-a lăsat așteptată, iar după trei minute, Robert Rusu a fost omul potrivit la locul potrivit și a restabilit egalitatea. Până la pauză, ambele formații și-au trecut în cont ocazii de a înscrie, însă cel mai inspirat a fost din nou Robert Rusu. Atacantul CSM-ului a fost servit de Țârțârău și a punctat pentru 2-1, în minutul 42. Repriza secundă a fost la fel de echilibrată, dar niciuna dintre formații nu a mai reușit să marcheze. S-a terminat 2-1, iar Vasluiul a câștigat Cupa României – faza regională. În urma acestui succes, vasluienii s-au calificat în turul 1 național al competiției KO, unde se vor duela, cel mai probabil, cu Rapid Brodoc. Primul tur se dispută miercuri, 2 august, de la ora 18:00.