9.9 C
26-apr.-2024

Dacia Chisinãu – FC Vaslui 0-3

DEBUT… FC Vaslui s-a impus cu scorul de 3-0 în amicalul disputat sâmbãtã la Chisinãu, în fata formatiei Dacia. Pe bancã a stat pentru prima oarã de la revenirea la Vaslui, Viorel Hizo. Meciul a fost destul de sters, si asta în principal datoritã conditiilor meteo, terenul fiind acoperit cu apã de ploaia ce a curs înainte si pe toatã durata partidei.

Profitând de pauzã competitionalã ocazionatã de preliminariile pentru Campionatul European din 2012, FC Vaslui a disputat sâmbãtã un meci amical contra formatiei Dacia Chisinãu. Vicecampiona Moldovei, antrenatã de legendarul Igor Dobrovolski a rezistat doar o reprizã în fata formatiei antrenatã de Viorel Hizo. Pe un teren greu, si pe o vreme rece si ploioasã, ‘‘galben-verzii’’ au reusit sã învingã în cele din urmã cu scorul de 3-0, toate golurile fiind marcate în partea a doua a jocului. Primul care a introdus mingea în poarta gazdelor a fost nigerianul Yero Bello, care a înscris cu un sut frumos de la marginea careului de 16 metri. La putin timp dupã aceastã reusitã a venit rândul lui Lucian Burdujan sã îsi treacã numele pe lista marcatorilor. Dupã o actiune individualã pe partea stângã, acesta a pãtruns în careu, l-a driblat pe portarul moldovenilor si înscris în poarta goalã. Tabela a fost închisã în ultimele minute ale jocului de brazilianul Adailton, cel care a marcat dupã o bâlbâialã în apãrarea Daciei, cu un sut plasat de la 10 metri. ‘‘Galben-verzii’’ au fãcut o primã reprizã stearsã, iar acest lucru puteau sã îi coste, numai cã fotbalistii moldovenii nu au avut destulã precizie pentru a-l învinge pe Haisan. Cea mai mare ocazie a celor de la Dacia s-a consumat la jumãtatea primei reprize, atunci când au trimis mingea în bara portii.

Moldovenii au cerut demisia antrenorului

La finalul meciului jucãtorii vasluieni s-au plâns de starea gazonului dar s-au declarat multumiti de joc si de rezultat. ‘‘A fost foarte greu terenul pentru noi’’ a declarat Genchev, în timp ce noul antrenor, Viorel Hizo s-a rezumat doar la a face o scurtã analizã a partidei : ‘‘În prima reprizã Dacia a jucat bine, mai bine ca noi, ne-a pus si probleme.’’ Cei mai afectati de rezultat au fost fanii moldoveni, care începând din repriza a doua i-au scandat demisia antrenorului Igor Dobrovolski.

Viorel Hizo a început partida cu urmãtoarea formulã:

Hãisan – Gheorghiu, Rivas, Cânu, Bãlace – Neagu, Genchev, Costin, Milisavljevic – Pouga, Adailton. La pauzã “Dulãul” i-a introdus pe teren si pe Kuciak, Farkas, Burdujan, Sânmãrtean, Wesley, Bello.