9.4 C
26-apr.-2024

Daria Bîgu, gimnasta de aur a Bârladului, bursã specialã din partea Nadiei Comãneci

Gimnasticã

DE VIITOR… Performantã uriasã pentru gimnasta Daria Bîgu (10 ani) la Cupa „Nadia Comãneci” la gimnasticã artisticã. Sportiva legitimatã la CSS Bârlad a cucerit nu mai putin de patru medalii de aur si una de bronz la competitia desfãsuratã la Onesti.

Clubul Sportiv Scolar Bârlad a participat cu o singurã gimnastã la Cupa „Nadia Comãneci”, competitie aflatã în calendarul Federatiei Române de Gimnasticã. Este vorba despre Daria Bîgu, în vârstã de 10 ani, care a evoluat la categoria junioare 3, nivel 2. Ea a reusit sã câstige patru medalii de aur si una de bronz, fiind câstigãtoarea bursei speciale acordate de Nadia Comãneci pentru aurul de la proba de individual compus. Daria s-a impus la individual compus, paralele, bârnã si sol, iar medalia de bronz a cucerit-o la sãrituri. „Si-a dorit foarte mult o medalie si a câstigat cinci. A reusit un concurs de exceptie! Dupã muncã vin si rezultatele. În urma acestor rezultate, Daria a primit si un premiu special în bani, Bursa „Nadia Comãneci”, a spus Ana Maria Iordache. Gimnasta este pregãtitã de Liviu Iordache si Ana Maria Iordache. Cupa „Nadia Comãneci” de la Onesti s-a adresat gimnastelor cu vârsta cuprinsã între 9 si 11 ani si a reunit la start 57 de sportive legitimate la 11 cluburi din tarã.