11.1 C

Debut cu stângul la Turneul Semifinal

ESEC… Dupã primele douã etape desfãsurate la Turneul Semifinal din Constanta, pustii Pajurei ocupã penultima pozitie a clasamentului. În prima etapã, elevii lui Marian Tãtaru au cedat în fata Viitorului Constanta (Academia Hagi), scor 2-0, iar în cea de-a doua etapã, Otelul Galati a trecut la limitã, cu 2-1 de trupa similarã a Husului. În urmãtoarele douã runde, Pajura Husi va întâlni Ceahlãul Piatra Neamt si Dinamo Bucuresti, existând doar sanse matematice de a mai câstiga grupa.

Luni, 17 iunie, Pajura Husi a debutat la Turneul Semifinal contra favoritei, Viitorul Constanta, echipa cea mai selectionatã la lotul national. În urma unui meci aprig disputat, juniorii Pajurei au cedat cu scorul de 2-0, dupã ce, în prima reprizã au ratat douã ocazii de singur cu portarul. Chiar dacã au fost învinsi, tinerii fotbalisti huseni au fost aplaudati de suporterii prezenti la meci pentru felul cum s-au dãruit pe teren. “Scorul nu a reflectat realitatea din teren, în prima reprizã am ratat douã ocazii importante si dacã reuseam sã fructificãm mãcar una din acele situatii, scorul final era unul favorabil pentru noi. Chiar si asa, sunt mândru de bãietii mei, au demonstrat cã au valoare si s-au ridicat la nivelul celor de la Academia Hagi, care practic este echipa nationalã”, a declarat, Marian Tãtaru, antrenorul Pajurei. În cea de-a doua etapã desfãsuratã ieri, Pajura a întâlnit echipa similarã a Otelului din Galati. Meciul a fost pierdut la limitã, 2-1, scor la care pustii nosti mai au doar sanse matematice la câstigarea Turneului. Vineri si sâmbãtã, se vor desfãsura ultimele douã runde din cadrul competitiei, Pajura urmând sã întâlneascã Ceahlãul Piatra Neamt si Dinamo Bucuresti.