16.2 C
27-iul.-2024

Debut cu victorie în Liga 3

SUCCES… CSM Vaslui, echipă nou-promovată, a debutat cu o victorie în primul sezon de Liga 3, scor 2-1 (1-0) pe terenul celor de la Aerostar Bacău. Degeaba au plecat băcăuanii cu statul de favorită a meciului, cota 1.80 la casele de pariuri, pentru că au dat peste un Țârțârău în mare formă.

Atacantul Vasluiului, Sebastian Țârțârău (26 de ani), a avut o prestație solidă în duelul cu Aerostar Bacău. Vârful “roș-alb-albaștrilor” a fost omul meciului după ce a reușit o “dublă”, dar și-a creat și alte ocazii importante de a marca. Târțârău a deschis scorul în minutul 36, fiind la locul potrivit după o centrare perfectă a juniorului Cristi Turcu. Cu câteva minute înainte de gol, Vasile Buhăescu a ratat o lovitură de la 11 metri, scoasă tot de el, însă a trimis mingea în bară. Superficialitatea apărării celor de la CSM a fost una costisitoare în startul reprizei secunde. Vasluienii nu s-au învățat minte și au pățit-o din nou, așa cum s-a întâmplat și în meciul de baraj cu Moldova Cristești, când golul gazdelor a venit după o aruncare de la margine. Mijlocașul gazdelor, Marian Prențu, a prins un șut excelent, sub bara porții apărate de Dohotariu și a dus scorul la 1-1. După primirea golului, reacția CSM-ului a fost una de echipă mare. La nici un minut de la golul încasat, Buhăescu deviază perfect pentru Țârțârău, care îl învinge pe Mocanu cu un șut frumos la colțul lung, 2-1. CSM Vaslui a fost echipa mai bună, și-a creat ocazii de gol, dar a știut și să sufere, când băcăuanii au pus presiune. A meritat victoria și a debutat perfect în primul sezon de Liga 3. De menționat că Aerostar Bacău a schimbat liniile în această vară și a trimis în teren o echipă de tineret, Under 23, jucători născuți în anii 2000, 2001, 2002 și 2004.

CSM Vaslui: Dohotariu – Ilieș, Gîrdea, Tofan, Bîrsan, Turcum Baciu, Buhăescu, Mocanu – Rusu, Țârțârău. Au mai intrat: D. Crăciun, Jitaru și Rădăcină. Antrenor: Adi Racoviță.