14.7 C
23-apr.-2024

Debut ratat pentru RC Bârlad

ESEC… Debut ratat pentru Rugby Club Bârlad în Liga Nationalã de Rugby. Bârlãdenii au pierdut cu 7-30 (7-23), pe teren propriu, cu CSM Galati. În etapa a II-a din Grupa B a Ligii Nationale, trupa antrenatã de Ioan Harnagea va juca, în deplasare, cu RC Grivita Bucuresti.

Înfrângere surprinzãtoare pentru RC Bârlad la debutul în Liga Nationalã de rugby. Echipa bârlãdeanã a fost învinsã, acasã, de CSM Galati, scor 7-30. Oaspetii au deschis scorul în minutul 3, prin Cristian Onofrei, care a transformat o penalitate. Replica bârlãdenilor a venit imediat, dupã ce gãlãtenii au rãmas în 13 jucãtori, din cauza unor eliminãri temporare, iar Cristian Constantin a înscris un eseu, transformat de Sergiu Vicol, 7-3. Din acel moment, Bârladul a fost de nerecunoscut, Galatiul ducând scorul la 23-7 dupã prima reprizã. În partea secundã, s-a marcat un singur eseu, reusit de gãlãteni, scor final 7-30. În celelalte meciuri din Grupa B, CS Nãvodari a învins RC Grivita, scor 44-37, iar Dinamo Bucuresti a trecut de Politehnica Iasi, 62-0. În grupa A, Universitatea Cluj a câstigat duelul cu Bucovina Rãdãuti (133-6), SCM Timisoara a învins CSU Alba Iulia (96-6), iar Stiinta Petrosani a bãtut pe RC Gura Humorului, scor 46-12.