5.7 C

Derby decis pe final

Husana Husi – Sporting Vaslui 0-1

ÎNCINS… Derby-ul Vasluiului din Liga 3, dintre Husana Husi si Sporting Juniorul Vaslui, s-a încheiat cu victoria oaspetilor, scor 1-0. Eroul „galben-verzilor” a fost Auras June (min. 81), care a îndeplinit o formalitate dupã o pasã idealã a lui Octav Cracea.

Multã tensiune, multã încrâncenare, dar cu putine realizãri. Derby-ul judetului din Liga 3 a oferit un meci de mare angajament, cu Husana pornind mai bine spre careul vasluienilor. Gazdele au avut o posesie ceva mai bunã, dar fãrã a-si crea ocazii de gol. „Galben-verzii” au început sã gãseascã drumul spre poarta Husiului, iar Vali Hagiu (min. 43) a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, dintr-o situatie de unu la unu cu portarul Jan Turitã. La pauzã, antrenorul Husanei, Florin Croitoru, si-a mustruluit elevii si acestia au început mai bine partea a doua a întâlnirii. Cea mai mare ocazie vine la jumãtatea reprizei, când Solomon si Dãnãilã, din pozitii ideale, nu reusesc sã-l învingã pe Aelenei. O dublã ratare incredibilã, care mentine Vasluiul în meci. Ambele formatii au practicat un joc lipsit de fair play, agresiv si cu intrãri dure. Din pãcate, George Dãnãilã a suferit o comotie cerebralã si a fost transportat la spital. Arbitrul nu a luat nicio decizie, iar la faza urmãtoare, Izmanã are o intrare durã si vede cartonasul rosu. Vasluienii profitã de superioritatea numericã si înscriu în minutul 81, dupã ce Octav Cracea ia o actiune pe cont propriu, dribleazã un adversar, si îl lanseazã perfect pe Auras June. Acesta trimite pe sub Turitã si duce cele trei puncte la Vaslui. Gazdele au fortat egalarea, dar Gîrdea a trimis în barã în ultimele minute ale întâlnirii. A fost un meci echilibrat, în care ne-am fi asteptat la mai mult de la Husana, echipã cu pretentii la promovarea în liga secundã. De partea cealaltã, punctul forte al echipei lui Adi Racovitã a fost defensiva, fundasii centrali Grigoras si Sonea fiind din nou la înãltime. În urma acestui rezultat, Husana coboarã pe sase, cu 21 de puncte, iar Vasluiul rãmâne pe sapte, cu 16 puncte.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Bucovina Rãdãuti   12      8        2        2        27-11            26

2        Stiinta Miroslava    12      7        2        3        29-11            23

3        Foresta Suceava     12      7        2        3        23-8             23

4        Ceahlãul                12      7        1        4        17-11            22

5        Somuz Fãlticeni     12      6        3        3        18-13            21

6        Husana Husi          12      7        0        5        16-12            21

7        Sporting Vaslui      12      5        1        6        12-17            16

8        Dante Botosani      12      4        1        7        15-23            13

9        Bradu Borca 12      1        2        9        8-27             5

10      CSM Pascani 12      0        2        10      3-35             2