11.2 C

Derby-ul de Cupã, decis în prelungiri

Sporting Vaslui – Husana Husi 1-2

CALIFICARE… ACS Husana Husi si-a gãsit locul în turul trei al Cupei României la fotbal dupã o calificare obtinutã cu emotii în partida de la Vaslui, cu Sporting Juniorul. Eduard Sandu a fost eroul Husanei, dupã ce a marcat golul calificãrii în minutul 114.

Meciul a fost, asa cum se anticipa, unul echilibrat, cu douã echipe care au luptat de la egal la egal pentru obtinerea calificãrii. Dupã o primã reprizã albã, a venit, în partea a doua, reusita oaspetilor semnatã de fundasul Norris Ichim (min. 73). Avantajul husenilor a tinut doar 12 minute, acelasi Norris Ichim trimitându-si mingea în propria poartã la o centrarã trimisã de Auras June, de pe partea stângã. În prelungiri, la o gresealã a lui Ionut Baciu, Eduard Sandu scapã singur cu Dohotariu si înscrie golul de 2-1 care îi aduce Husanei locul în turul trei al competitiei KO. De mentionat cã Vasluiul a evoluat în inferioritate numericã în prelungiri, Tãcutanu fiind eliminat pentru cumulul de cartonase galbene. „Mã bucur cã ne-am calificat. Ãsta ne era obiectivul si important e cã l-am atins. Am întâlnit o echipã foarte bunã si mã bucur tare mult cã am reusit sã trecem de ei. Felicit bãietii pentru rezultat. În Cupa României este posibil orice, dar important e sã ai nervii de otel si sã nu faci greseli. La scorul de 1-0, noi am fãcut multe greseli si asta nu este normal. O sã încercãm sã le rezolvãm la antrenamente.”, a declarat Florin Croitoru.