13.6 C
10-mai-2024

Doi frați din Bârlad, campioni naționali la Ju-Jitsu! (FOTO)

CAMPIONI… Noi medalii pentru Bârlad: Doi frați câștigă medalii de aur în aceeași zi, la Campionatul Național de Ju-Jitsu de la Pitești. Darius Negrescu a luat aurul la Ne-Waza, Under 16 – 44 kg, iar Sasha Negrescu s-a impus tot la Ne-Waza, dar la categoria U14 – 44 kg.

La finalul săptămânii trecute, la Pitești, s-a desfășurat ediția din acest an a Campionatului Național de Ju-Jitsu (JJIF), competiție organizată de Federația Română de Arte Marțiale, sub egida ANS (Agenția Națională de Sport), și care a adunat la start cei mai buni sportivi de la toate categoriile de vârstă, la secțiunile Duo, Show, Fighting și Ne-Waza. Bârladul a fost reprezentat de doi sportivi, Darius Negrescu (13 ani) și Sasha Negrescu (12 ani). Cei doi frați sunt elevi la Școala Gimnazială “Episcop Iacov Antonovici” Bârlad și se antrenaăz la Fight Club Academy Tecuci, sub îndrumarea antrenorului Luis Turcu și la secția de BJJ ce activează la sala de fitness AbsolutFit Bârlad. La Pitești, Darius Negrescu s-a clasat pe primul loc la Ne-Waza, Under 16 – 44 de kilograme, în timp ce Sasha Negrescu a câștigat competiția Under 14 – 44 kg. În urma acestui rezultat, Darius s-a calificat la Campionatul European de Ju-Jitsu, care va avea loc în România, la Pitești, în luna aprilie. Ediția 2024 a Campionatului Național a adunat la start 509 sportivi de la 30 de cluburi din țară. Aceștia se pregătesc pentru competițiile ce vor avea loc în lunile martie și aprilie, precum Campionatul Național Submission 2023 (organizat de Federația Română de Kempo) și Campionatul European de JuJitsu U21, U18 și U16 (organizat de Federația Română de Arte Marțiale).