11.1 C

Dornici de revansã

DETERMINATI… Rugby Club Bârlad si-a consolidat pozitia a treia în clasamentul Diviziei Nationale de Rugby seniori, dupã ce în ultima etapã înainte de pauza competitionalã, a învins în deplasare C.S. Nãvodari, cu scorul de 41 – 22. Astãzi, de la ora 10.00, pe Stadionul “Rulmentul”, echipa bârlãdeanã va întâlni C.S. Poli Agro Iasi, ocupanta pozitiei a doua în clasament. Antrenorul Ioan Harnagea se aratã optimist în ceea ce priveste sansele de a obtine o victorie. În tur, iesenii ne-au învins cu mult noroc, cu scorul de 22 la 20. Lotul R. C. Bârlad s-a mai îmbogãtit cu doi jucãtori, ambii veniti de la juniori.

Divizia Nationalã de Rugby seniori se reia astãzi, spre bucuria celor care îndrãgesc sportul cu balonul oval. Rugby Club Bârlad va întâlni pe teren propriu, de la ora 10.00, “eternii rivali”, C.S. Poli Agro Iasi. Dacã în tur iesenii ne-au învins la limitã, dupã un meci nerecomandat cardiacilor, bârlãdenii sunt acum dornici de revansã. În pauza competitionalã R.C. Bârlad a disputat douã meciuri de pregãtire în compania celor de la C.S. Nãvodari. “Bãietii sunt în formã maximã. Meciurile de pregãtire ne-au ajutat foarte mult si au completat pregãtirea din pauza competitionalã. Vom avea cu siguranta un meci greu cu cei de la C.S. Poli Agro Iasi. Am asteptat cu nerãbdare aceastã partidã pentru a ne lua revansa. Din pãcate avem câtiva jucãtori de baza indisponibili. Mã îngrijoreazã Narcis Postolache, care e bolnav si încã nu stim care este cauza. Cu toate astea sperãm sã câstigãm si sã ne consolidãm pozitia în clasament pentru a rãmâne în Play Off”, a declarat Ioan Harnagea, antrenorul echipei R.C. Bârlad. Tot în pauza competitionalã s-au alãturat seniorilor si doi juniori: Vlãdut Zaharia si Marius Tei. Clasamentul la zi, înainte de aceastã etapã aratã astfel: 1 – R.C. Stejarul Buzãu (43 de puncte); 2 – C.S. Poli Agro Iasi (40 puncte); 3 – Rugby Club Bârlad (29 puncte); 4 – C.S. Stiinta Petrosani (21 puncte); 5 – C.S.M. Bucovina Suceava (20 puncte); 6 – C.S.U.A.V. Arad (19 puncte); 7 – R.C.M. Galati C.S. (10 puncte) si pe locul 8 – C.S. Nãvodari (6 puncte). Suporterii R.C. Bârlad sunt asteptati astãzi, de la ora 10.00, în numãr cât mai mare pe stadionul “Rulmentul” pentru a-si încuraja echipa favoritã.