21.1 C

Douã puncte pierdute

Sporting Vaslui – Somuz Fãlticeni  1-1

REMIZÃ… Sporting Juniorul Vaslui nu a început asa cum si-ar fi dorit noul sezon al Ligii 3. Dupã înfrângerea de la Rãdãuti (1-2), fotbalistii vasluieni au obtinut doar o remizã în partida de pe teren propriu cu Somuz Fãlticeni, scor 1-1. Sporting a jucat aproape o jumãtate de orã în superioritate numericã, dar nu a reusit sã învingã Fãlticeniul.

Sporting Juniorul Vaslui si Somuz Fãlticeni au remizat, scor 1-1, în etapa a doua a Ligii 3, dupã un meci în care vasluienii evoluat în superioritate numericã aproximativ 30 de minute. Prima reprizã a fost una echilibratã, cu putine ocazii de gol la ambele porti. Prima ocazie a apartinut Vasluiului, dar cei care au deschis scorul au fost oaspetii, prin Vasile Chirilescu, în minutul 29. Din pãcate, vasluienii nu au corectat problemele din sezonul trecut si au primit un nou gol din fazã fixã. Dupã pauzã, Sporting a iesit montatã de la vestiare si a pus stãpânire pe joc. A dominat, a jucat frumos, dar n-a reusit sã învingã. Cu un om în plus din minutul 63, Marian Ciobotaru a adus egalarea în minutul 76, dupã o fazã colectivã de joc. Pe final, Vasluiul a fortat si putea obtine toate cele trei puncte puse în joc. Vali Hagiu si Octav Cracea au fost foarte aproape de golul victoriei, dar Sporting a trebuit sã se multumeascã doar cu un punct, primul din acest sezon. În etapa urmãtoare, Sporting Vaslui joacã, în deplasare, cu Stiinta Miroslava.