9.4 C

Egal în al doilea amical

Sporting Liesti – Sporting Juniorul Vaslui 1-1

REMIZÃ… Sporting Vaslui a încheiat la egalitate, 1-1, al doilea amical al iernii, în fata formatiei Sporting Liesti. Partida s-a disputat pe teren sintetic, la Galati, iar golul Vasluiului a fost reusit de mijlocasul Marian Ciobotaru.

Sporting Juniorul Vaslui a sustinut, ieri, cel de-al doilea meci de verificare din aceastã iarnã dupã reluarea pregãtirilor din 18 ianuarie. Dupã victoria clarã cu CSM Bacãu (8-1), vasluienii au întâlnit o altã formatie din Seria a 2-a a Ligii 3, Sporting Liesti. Partida s-a disputat la Galati, pe stadionul „Siderurgistul”. Prima reprizã a jocului a fost una echilibratã, cu ocazii de ambele pãrti, dar încheiatã fãrã gol. Cea mai mare ocazie a Vasluiului i-a apartinut lui Mocanu, dupã o loviturã liberã de la 20 de metri, dar portarul liestenilor a scos de lângã barã. Meciul a fost aproape sã degenereze în câteva rânduri, când jucãtorii ambelor formatii au uzat de intrãri mai dure. Actul secund s-a derulat în aceleasi conditii, ambele formatii împãrtindu-si momentele de dominare. Vasluiul a reusit sã deschidã scorul prin Marian Ciobotaru, dupã o frumoasã actiune personalã. Acesta a driblat doi jucãtori si l-a învins cu un sut la coltul scurt pe portarul advers. Oaspetii au restabilit egalitatea cu 10 minute înainte de final, printr-un sut frumos de la marginea careului. Sporting a reusit sã înscrie pentru 2-1 la ultima fazã a meciului, prin Codreanu, din loviturã liberã, însã centralul partidei a anulat golul din cauza unui jucãtor al Vasluiului aflat la mai putin de un metru de zidul advers. Antrenorul Adi Racovitã a profitat de ocazie si a rulat tot lotul de jucãtori.