8 C
27-apr.-2024

Egal pentru RC Bârlad la malul mării

Așa cum se așteptau, rugbiștii bârlădeni au avut parte de o misiune extrem de dificilă la malul mării. Echipa antrenată de Ioan Harnagea a fost nevoită să se mulțumească cu un egal în fața Năvodariului, formație care a condus ostilitățile aproape pe toată durata partidei.

Întărită în pauza competițională cu mai mulți jucători de Superligă, Năvodariul și-a arătat colții încă din primele minute ale meciului. Bejan a deschis scorul cu un eseu în minutul 7 al disputei, eseu pe care Trandafir l-a transformat cu ușurință. Bârladul a revenit în joc grație lui Neagu, care a finalizat în terenul de țintă. Din păcate, încercarea de transformare a fost ratată de Ibănescu. Partida a continua după același scenariu, F.Croitoru a marcat un eseu pentru năvodăreni, Trandafir a transformat, Bârladul avându-l la finalizare pe Brăileanu, pentru ca Ibănescu să rateze a doua oară din fața butului advers. Scorul pauzei, 17-10, l-a stabilit Trandafir care, după două transformări a concretizat o lovitura de pedeapsă. Bârlădenii au irosit patru puncte și astfel elevii lui Cornel Suciu au intrat la cabine cu un ecart de șapte puncte. După reluare, Ibănescu a fost primul care a modificat tabela de marcaj, dar Trandafir a fost din nou eficient și diferența de scor s-a menținut până în minutul 71, când elevii lui Ioan Harnagea au reușit egalarea. Partida s-a terminat cu scorul de 20-20, pentru că deși a avut șansa victoriei în picior, Trandafir a irosit în minutul 77 o lovitură de pedeapsă. Etapa următoare, RC Bârlad va primi vizita Științei Petroșani.