10 C

EMOTII DOAR O REPRIZÃ (foto)

FC Vaslui – Dunãrea Galati 4-1

CALIFICARE LA PAS FC Vaslui s-a calificat în sferturile de finalã a Cupei României dupã ce a trecut de divizionara secundã, Dunãrea Galati. Gazdele au avut emotii mari aproape o reprizã, timp în care au fost condusi, si mai mult, puteau primi alte douã goluri. Intrati la pauzã cu 1-1, “galben-verzii” au revenit de la vestiare mult mai siguri pe ei, iar intrãrile lui Adailton si Sânmãrtean au fãcut ca jocul sã curgã într-o singurã directie. Sânmãrtean si Adailton au fost cei care au fãcut diferenta, primul dând trei pase decisive, iar al doilea marcând o dublã de efect.

Viorel Hizo a decis sã odihneascã multi dintre titulari pentru partidele ce vor urma, si a început meciul cu Dunãrea Galati cu o formulã alcãtuitã din fotbalisti ce au evoluat mai putin în acest sezon. Gazdele au fost luate prin surprindere de aplombul gãlãtenilor, care s-au nãpustit spre poarta “galben-verzilor” încã din startul meciul. Entuziasmul oaspetilor i-a fãcut pe elevii lui Viorel Hizo sã greseascã nepermis de mult, iar deschiderea de scor a venit în minutul 17, din partea lui Chelaru. Acelasi fotbalist putea sã încremeneascã tribunele “Municipalului”, peste doar un minut, când a ratat incredibil din patru metri. Stingher pe teren, Wesley si-a arãtat clasa spre finalul primei reprize, aducând egalarea si tãindu-le elanul celor de la Dunãrea. A doua a parte a jocului s-a disputat dupã un cu totul alt registru, terenul înclinându-se spre poarta lui Pârvu odatã cu intrãrile lui Adailton si Sânmãrtean. Sânmnãrtean a fost de departe cel mai bun jucãtor al meciului, mijlocasul fiind autorul a trei pase decisive, ce i-au pus în situatia clarã de gol pe Neagu si pe Adailton, de douã ori. Huiduielile si fluierãturile din prima reprizã s-au transformat în urale, iar combinatiile dintre Wesley, Adailton si Sânmãrtean au fãcut ca Vasluiul sã parã din nou o echipã de top. În ciuda victoriei categorice, suporterii nu au putut trece cu vederea evolutia lui Rãzvan Neagu pe care l-au apostrofat aproape la fiecare atingere de balon.

Petrolul câstigã derby-ul Ploiestiului si merge în sferturi

Astra si Petrolul s-au întâlnit în derbyul Ploiestiului în optimile finalã ale Cupei României, dar meciul nu s-a ridicat la nivelul asteptãrilor. “Lupii” lui Rãchitã au reusit sã se impunã la limitã, cu 1-0, iar Marius Sumudicã a suferit primul esec pe banca Astrei. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Buhusi, în minutul 21. Într-un alt meci din optimi, Rapidul a fãcut spectacol pe teren propriu si a zdrobit-o pe divizionara secundã CS Otopeni. Giulestenii merg si ei în sferturi, dupã 5-0 fãrã emotii. Pentru alb-visinii au înscris Grigorie, Cassio, Burcã, Deac si Gângioveanu.