15.6 C

Eșec la limită pentru RC Bârlad

ÎNVINȘI… Rugby Club Bârlad a suferit cea de-a doua înfrângere din play-out-ul Ligii Naționale de rugby, scor 17-23, în deplasare, cu RC Gura Humorului. În urma acestui rezultat, bârlădenii coboară pe locul 7, cu 6 puncte.

Eșec la limită pentru RC Bârlad în etapa a III-a a play-out-ului Ligii Naționale de rugby. Partida de la Gura Humorului a fost foarte echilibrată, orice încercare de desprindere a unei tabere fiind contracarată de adversari. Gazdele au profitat de omul în plus și s-au impus pe final de meci, 23-17. “Chiar dacă s-a desfășurat pe o ploaie măruntă, meciul de la Gura Humorului, dintre echipa locală și RC Bârlad a fost unul deschis, cu multe acțiuni spectaculoase. Gazdele au deschis scorul printr-un eseu, însă Bârladul a revenit profitând de avantajului jucătorului în plus, după eliminarea temporară a lui Ursulescu, reușind să marcheze 2 eseuri: 12-5. La pauză, cele două formații intră la egalitate după ce Ciuciureanu reușește un eseu spectaculos, transformat, 12-12. În minutul 54, Gura Humorului reușește din nou să se distanțeze printr-o penalitate: 15-12. Mădălin Săndulache de la Bârlad vede cartonașul galben, moment speculat bine de gazde care reușesc un nou eseu: 20-12. În minutul 74, Azoiței de la Bârlad și Moroșanu văd cartonașul galben, cei care gestionează bine momentul fiind elevii lui Ioan Harnagea care reușesc un nou eseu. 20-17. Gazdele închid tabela în ultimul minut de joc printr-o penalitate: 23-17. “, se arată în cronica FRR. Pentru RC Bârlad au punctat Cristian Buzenco, Igor Orghianu, Robert Ionașcu, un eseu de fiecare, și Adrian Rusu (transformare). În următorul meci, Bârladul înfruntă, acasă, Bucovina Suceava, sâmbătă, 2 octombrie, ora 11:00.