20.1 C

ESEC USTURÃTOR (foto)

HC Vaslui – Extrem Baia Mare 32-45 (13-26)

MODESTI… HC Vaslui a pierdut fãrã drept de apel, primul joc împotriva celor de Extrem Baia Mare. Elevii lui Liviu Gugles au cedat cu scorul de 45-32, dupã o partidã dezamãgitoare. Astãzi, de la ora 10.00, Sala Sporturilor gãzduieste cel de-al doilea joc împotriva bãimãrenilor.

Dupã “dubla” cu Olympus Chisinãu, vasluienii au disputat, ieri, primul meci împotriva bãimãrenilor de la Extrem, partidã pe care au pierdut-o la scor, cu 32-45 (13-26). În prima reprizã, bãietii lui Gugles au jucat modest si au fãcut multe greseli nefortate, în special în faza de atac. În partea a doua, vasluienii si-au mai revenit, însã doar în startul pãrtii secunde, când s-au apropiat la sapte goluri, dar oaspetii au reusit ca pânã la final sã readucã diferenta din prima reprizã, de 13 goluri. Adversara Vasluiului s-a dovedit a fi o nucã tare, asta si în conditiile în care meciul de asearã a fost cel de-al doilea al zilei, bãimãrenii pierzând la un gol, amical disputat la Bacãu, în compania celor de la CSM. Astãzi, de la ora 10.00, în Sala Sporturilor va avea loc cel de-al doilea meci împotriva celor de la Extrem, joc în care vasluienii vor sã-si ia revansa dupã esecul usturãtor de asearã. În partida de asearã, Liviu Gugles a rulat tot lotul pe care îl are la dispozitie, cu exceptia portarului Alexandru Vasiliu, cel care are o problemã la genunchi. La meciul de asearã a fost prezent si viceprimarul orasului, Valeriu Caragatã.