16.2 C
27-iul.-2024

Etapă cu o victorie și un eșec pentru echipele Vasluiului

Sursă foto: Bucovina Sport

UNA ALBĂ, ALTA NEAGRĂ… O victorie și o înfrângere pentru echipele vasluiene din Liga 3. Rapid Brodoc a făcut scor cu Viitorul Darabani (4-0), în timp ce CSM Vaslui a fost învinsă, în deplasare, de Foresta Suceava (2-4).

Rapid Brodoc s-a impus fără emoții în duelul cu Viitorul Darabani, din etapa a doua a Ligii 3, scor 4-0. Marian Târșa (2), Lucian Dumea și Eduard Ponea au marcat pentru vasluieni, în timp ce oaspeții au ratat din poziție unu la unu cu portarul Robert Hriscu, adus în această vară de la LPS Vaslui. Elevii lui Romică Dorin au început bine meciul și au deschis scorul prin Lucian Dumea, care l-a învins pe portarul advers cu un șut superb de la marginea careului de 16 metri. Replica oaspeților a venit imediat, însă aceștia au ratat o ocazie monumentală. Ambele formații și-au creat ocazii de a marca, însă cei care înscriu sunt tot “alb-vișinii”, prin Eduard Ponea, “vitezistul” din echipa lui Dorin. Atacantul Brodocului a scăpat singur cu portarul advers și l-a învins fără probleme pentru 2-0. Golurile 3 și 4 au fost reușite de Marian Târșa, un fotbalist cu multe meciuri în Liga 1, la Politehnica Iași și FC Botoșani. S-a terminat 4-0, iar Rapidul obține prima victorie din acest sezon. În runda următoare, “alb-vișinii” joacă, în deplasare, cu Bucovina Rădăuți.

Învinși de propriile greșeli

CSM Vaslui a suferit prima înfrângere în Liga 3. Trupa pregătită de cuplul Racoviță – Crăciun a pierdut cu 4-2 (4-1) în fața celor de la Foresta Suceava, finalista barajului de promovare în liga secundă. Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 11, prin Odoh Chika, după o greșeală a fundașului Sergiu Gîrdea. Șapte minute mai târziu, sucevenii au făcut 2-0, prin Daniel Corniciuc, cu un șut de la 20 de metri. Robert Rusu și-a readus echipa “în cărți” în minutul 38, însă gazdele au mai marcat de două ori până la pauză, prin Ștefan Mihalciuc (42) și Odoh Chika (45), după alte greșeli pe faza de apărare. În partea secundă, Vasile Buhăescu a înscris un gol superb de la 25 de metri de poartă, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 4-2 pentru Foresta. În primul meci din istorie pe teren propriu, în Liga 3, CSM Vaslui va întâlni Șomuz Fălticeni, sâmbătă, de la ora 17:00.