18.2 C
Vaslui
18-sept.-2021

Europa League: Meciurile zilei

Alături de meciul Stelei cu Napoli (ora 22.00, în Ghencea), în această seară se dispută şi celelalte partide din etapa a doua a grupelor Ligii Europa. Tot în Grupa K, din care fac parte oamenii lui Marius Lăcătuş, se joacă şi meciul FC Utrecht – FC Liverpool.

Una dintre cele mai interesante confruntări ale serii este cea de la Manchester, unde City întâlneşte Juventus Torino, în Grupa A. Italienii nu au reuşit să câştige în primul meci, pe teren propriu, cu polonezii de la Lech Poznan. În căutarea primei victorii în actualul sezon european este şi campioana competiţiei din sezonul trecut, Atletico Mardid (învinsă în prima etapă a Grupei B de Aris Salonic), care va juca împotriva nemţilor de la Bayer Leverkusen.

În Grupa E, Şerif Tiraspol îşi dispută derby-ul Estului cu Dinamo Kiev, în timp ce divizionara secundă din Elveţia, Lausanne-Sport, caută gloria pe terenul sicilienilor de la Palermo (Grupa F).

Echipa lui Ciprian Marica, VfB Stuttgart, merge în Danemarca pentru confruntarea cu Odense, în Grupa H, în timp ce în Grupa J se dispută o partidă şoc: Borussia Dortmund – FC Sevilla. Nemţii au câştigat în primul meci la Lvov, scor 4-3 cu Karpaty, în timp ce ibericii au pierdut pe teren propriu, scor 0-1, cu PSG.

PROGRAM EUROPA LEAGUE:

ORA 20.00

GRUPA G

Hajduk Split – Anderlecht Bruxelles
Zenit Sankt Petersburg – AEK Atena

Rezultate prima etapă: Anderlecht – Zenit 1-3, AEK – Hajduk 3-1.

GRUPA H

Odense – VfB Stuttgart
Young Boys Berna – Getafe

Rezultate prima etapă: Stuttgart – Young Boys 3-0, Getafe – Odense 2-1.

GRUPA I

Sampdoria – Debrecen
Metalist Harkov – PSV Eindhoven

Rezultate prima etapă: Debrecen – Metalist 0-5, PSV – Sampdoria 1-1.

GRUPA J

Paris Saint-Germain – Karpaty Lvov
Borussia Dortmund – FC Sevilla

Rezultate prima etapă: Karpati – Dortmund 3-4, FC Sevilla – PSG 0-1.

GRUPA K

Steaua – Napoli
Utrecht – FC Liverpool

Rezultate prima etapă: Liverpool – Steaua 4-1, Napoli – Utrecht 0-0.

GRUPA L

Rapid Viena – Besiktas Istanbul
ŢSKA Sofia – FC Porto

Rezultate prima etapă: Besiktas – TSKA Sofia 1-0, FC Porto – Rapid Viena 3-0.

ORA 22.00:

GRUPA A

Lech Poznan – Red Bull Salzburg
Manchester City – Juventus Torino

Rezultate prima etapă: Salzburg – Manchester City 0-2, Juventus – Lech Poznan 3-3.

GRUPA B

Rosenborg Trondheim – Aris Salonic
Atletico Madrid – Bayer Leverkusen

Rezultate prima etapă: Aris – Atletico 1-0, Leverkusen – Rosenborg 4-0.

GRUPA C

Gent – Lille
Sporting – Levski Sofia

Rezultate prima etapă: Lille – Sporting 1-2, Levski – La Gantoise 3-2.

GRUPA D

PAOK Salonic – Dinamo Zagreb
Villarreal – FC Bruges

Rezultate prima etapă: Dinamo Zagreb – Villarreal 2-0, FC Bruges – PAOK 1-1.

GRUPA E

BATE Borisov – AZ Alkmaar
Sheriff Tiraspol – Dinamo Kiev

Rezultate prima etapă: Alkmaar – Sheriff 2-1, Dinamo Kiev – BATE 2-2.

GRUPA F

ŢSKA Moscova – Sparta Praga
US Palermo – Lausanne-Sport

Rezultate prima etapă: Sparta Praga – Palermo 3-2, Lausanne – TSKA Moscova 0-3.

Ultimele Știri
- Advertisement -spot_img
Ultimele Știri
- Advertisement -spot_img

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here