9.1 C

Evolutie modestã, rezultat pe mãsurã!

SLAB… Neputintã, joc haotic si lipsã de inspiratie sunt cuvintele care caracterizeazã meciul fãcut de FC Vaslui, asearã, pe Arena Nationalã, în fata lui Dinamo. “Câinii” au controlat jocul în partea secundã, în timp ce Vasluiul s-a multumit cu un singur sut trimis pe spatiul portii lui Bãlgrãdean.

“Galben-verzii” au evolutii oscilante în acest start de sezon. Dupã victoria din etapa precedentã cu Rapid, elevii lui Ilie Stan au fãcut un joc extrem de slab în fata lui Dinamo, echipã care s-a impus cu 2-0, dupã o reprizã secundã foarte bunã. Fãrã Jumisse, plecat de la echipã, Ilie Stan l-a trimis în teren pe Buhãescu, aceasta fiind singura modificare în primul unsprezece, fatã de meciul din prima rundã cu Rapid. Prima reprizã a fost lipsitã de ocazii clare de gol, doar ratarea dinamovistului Pape Ndaw (min. 9) fiind de consemnat. Atât FC Vaslui, cât si Dinamo au practicat un joc închis, tacticizat si lipsit de faze pe care suporterii le asteptau. “Alb-rosii” au avut mai mult posesia, însã nu le-a iesit nimic pe atac. Vasluiul a ajuns mai rar în careul adversarei, iar când a fãcut-o, fundasii dinamovisti s-au descurcat bine. Repriza secundã a fost mult mai animatã, mai ales prin prisma jocului prestat de dinamovisti, în timp ce elevii lui Ilie Stan au reusit performanta de a trage primul sut pe spatiul portii abia în prelungirile partidei. Dinamo a profitat din plin de erorile din defensiva Vasluiului, iar Dorin Rotariu, jucãtor care a fost la un pas de a ajunge la Vaslui, a reusit un gol frumos dupã ce Cordos si Caue s-au încurcat reciproc. Dacã antrenorul “câinilor” Gigi Multescu a mutat inspirat, introducându-i în teren pe Rotariu si Balint, jucãtori decisivi în partida de asearã, Ilie Stan a surprins pe toatã lumea, dupã ce l-a scos din teren pe Lucian Sânmãrtean si l-a trimis în teren pe Buziuc. Replica “galben-verzilor” s-a lãsat mult asteptatã, primul sut pe poartã fiind înregistrat în prelungirile partidei, când Celeban a fost la un pas de a înscrie. Pe final, Dinamo si-a mãrit avantajul, Cosmin Matei reusind sã înscrie din penalty.

Stan: “Am fãcut multe greseli”

“Sunt supãrat, de pe undeva e bine cã acest rezultat vine în etapa a doua. Sper sã avem o altã atitudine cu CFR Cluj, din toate punctele de vedere. Ne-a surprins Dinamo, am fãcut multe greseli. Urmeazã o sãptãmânã grea, sã sperãm cã vom cîstiga cu CFR-ul. Sunt supãrat pe unii jucãtori, nu e normal asa ceva, la cum am pregãtit meciul nu mã asteptam sã pierd”, a spus Ilie Stan.

Multescu: “Am reusit sã câstigãm în fata unui adversar valoros”

“Am fost taxati nedrept dupã esecul cu Timisoara si uite cã echipa asta nu e de lepãdat. A trebuit sã îi fac pe jucãtori sã uite înfrângerea. Am reusit sã câstigãm în fata unui adversar valoros astãzi, care are multi jucãtori ce pot decide singuri meciul. Încã mai avem nevoie de calitate în joc. Nu sunt sigur deloc de postul meu. Am rezolvat sãptãmâna asta ce am putut din problemele noastre, dar nu stiu cât va mai merge asa”, a declarat Gigi Multescu.