14.9 C
08-mai-2024

Evolutie sub asteptãri

DEZAMÃGIRE… Campioanã europeanã la juniori, Mirela Lavric a avut o evolutie mult sub asteptãri la Campionatele Mondiale de la Moscova (seniori). Atleta din Vaslui nu a trecut de serii, clasându-se pe ultimul loc în seria a 4-a. Potrivit unui comunicat remis de Federatia Românã de Atletism, Mirela a suferit o durere în zona lombarã.

Atleta Mirela Lavric nu a reusit sã se califice în semifinalele probei de 800 de metri din cadrul Campionatelor Mondiale de Atletism de la Moscova. Eleva pregãtitã de Viorica Pintilie a concurat în seria a 4-a a cursei de 800 metri, unde a sosit pe locul 8, ultimul, cu un timp foarte slab, 2 minute si 10.37 de secunde, cu care s-a clasat pe locul 31 din cele 32 de sportive înscrise. Chinuitã de o durere în zona lombarã, Mirela Lavric s-a prãbusit pe pistã la final si a fost ajutatã de oficiali sã pãrãseascã spatiul de concurs. Chiar dacã abia s-a refãcut dupã accidentare, sportiva din Vaslui a concurat la stafetã în echipa formatã din Adelina Pastor, Sanda Belgyan si Bianca Rãzor. Stafeta tricolorã a încheiat finala cu timpul 3.28.40 minute, pe locul 8, chiar dacã a fost cea mai bunã performantã personalã a echipei în acest sezon. Ulterior, stafeta Italiei a fost descalificatã si româncele au urcat pe locul sapte.