14 C
23-apr.-2024

Evolutii bune pentru atletii vasluieni

Atletism

AU POTENTIAL… Evolutii bune pentru atletii vasluieni la Campionatul Balcanic (Under 18) din Serbia. Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Cristina Balaur, argint în proba de 3.000 de metri, în timp ce Laurentiu Vrabie, Denis Totoi si Rares Conduraru au fost aproape de un loc pe podium.

Atleta Cristina Valentina Balaur, dublã legitimatã la LPS si CSM Vaslui, a cucerit medalia de argint în proba de 3.000 de metri, cursã încheiatã cu timpul 10.31,38. Luna trecutã, Cristina a cucerit medalia de argint la 1500 de metri si bronzul la 3000 de metri la Campionatul National de atletism – Under 18. Bârlãdeanul Laurentiu Vrabie (CSS Bârlad/CSM Bistrita) s-a clasat pe locul sase în proba de 1.500 metri, cu timpul 4:08,44, iar Denis Totoi, si el dublu legitimat la CSS Bârlad si CSM Bistrita, a terminat cursa de 800 de metri pe locul 7, cu timpul 2:13.72. Competitia a fost câstigat de un alt atlet român, podiumul fiind completat de sportivi din Croatia si Turcia. În proba de aruncare a ciocanului, vasluianul Rares Conduraru (C.S “Viitorul” Vaslui) a terminat competitia pe locul sase. Campionatul Balcanic – U18 s-a desfãsurat în localitatea Kraljevo din Serbia, pe mai multe probe: triplusalt, 100 metri garduri, 100 metri, 400 metri, 800 metri, 1.500 metri, 3.000 metri, stafeta 4×100 metri, sãritura în lungime, sãritura în înãltime, triplusalt, aruncarea sulitei, aruncarea discului, aruncarea greutãtii si aruncarea ciocanului.