13.2 C
20-apr.-2024

Evolutii bune pentru fotbalistii vasluieni

Juniori

AMICAL… Nationala de fotbal a României – U17 a câstigat amicalul cu Ungaria U17, scor 2-1. La aceastã actiune au fost convocati trei fosti jucãtori ai echipei Comstar Vaslui: David Maftei, Iustin Neacsu si Rares Scocîlcã.

Nationala juniorilor nãscuti în anul 2004 a disputat, sãptãmânã trecutã, un meci amical împotriva selectionatei similare a Ungariei. Partida s-a disputat la Gyula, Ungaria, si s-a încheiat cu victoria României – U17, scor 2-1. Tricolorii pregãtiti de Daniel Mogosanu s-au impus cu scorul de 2-1 (1-0), printre titulari s-a numãrat si vasluianul David Maftei (fundas dreapta), legitimat la Viitorul Constanta. La pauzã, Rares Scocîlcã (mijlocas), fost si el la Comstar Vaslui, a intrat în locul lui Oargã, iar Iustin Neacsu (fundas stânga) a fost introdus în teren în minutul 72. Pentru Românai – Under 17 au evoluat: 1. Mãrgãrit (12. Dincã, 46) – 2. Maftei (14. Dragomir, 76), 5. Petrut (16. Martinovic, 62), 15. Rãducioiu (4. Tone, 76), 3. Suteu (18. Neacsu, 72) – 10. Radaslavescu-cpt. (21. Petre, 76), 6. Stavrositu (20. Kolbasz, 46) – 7. Oargã (19. Scocâlcã, 46), 8. Morar (22. El Sawy, 72), 11. Bordusanu (17. Rusu, 72) – 9. Fulga (13. Cocis, 62). Antrenor: Daniel Mogosanu. David Maftei evolueazã la Viitorul Constanta, în timp ce Iustin Neacsu si Rares Scocîlcã sunt legitimati la Universitatea Cluj.