13.2 C

Fără drept de apel

EȘEC… Echipa națională de rugby a României a fost învinsă de reprezentativa similară a Italiei, scor 13-45 (6-19), într-un meci test disputat la București, pe stadionul “Arcul de Triumf”. Printre titulari s-au numărat și bârlădenii Vasile Bălan și Gabriel Rupanu. Un alt bârlădean, Alexandru Bucur și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

“Stejarii” au fost depășiți la toate capitolele de Italia, echipă care evoluează în Turneul celor 6 Națiuni. România a condus cu 6-5 până cu trei minute înainte de pauză, după care a căzut, italienii reușind 7 eseuri consecutive. Pentru România au punctat Florin Vlaicu (6 puncte, două lovituri de pedeapsă), Alexandru Savin (5 puncte, eseu) și bârlădeanul Alexandru Bucur (2 puncte, transformare), jucător introdus în repriza secundă. S-a terminat 13-45, iar România a coborât de pe locul 17 pe 19 în clasamentul World Rugby, în timp ce Italia a urcat de pe 14 pe 12. În următoare zile, “stejarii” pleacă într-un turneu în care va disputa două meciuri test cu Uruguay, la Montevideo, pe 10 respectiv 17 iulie. România a obținut calificarea directă la Cupa Mondială 2023, după ce World Rugby a anunțat că a încheiat procedurile legate de apelul Federației Spaniole de rugby în cazul sancțiunilor primite ca urmare a folosirii unui jucător ce nu îndeplinea condițiile de eligibitate.