17.4 C

FÃRÃ ORIZONT

“LANTERNA ROSIE” … În ciuda faptului cã pe banca tehnicã a echipei a fost instalat Liviu Ciobotariu, FC Vaslui a jucat modest si asearã, nedepãsind pasa proastã din ultimele partide. Evolutia Vasluiului în partida de ieri a scos din nou în evidentã problemele cu care s-a confruntat si în perioada fostilor antrenori. Dupã Concordia Chiajna si Viitorul Constanta, “galben-verzii” au reusit sã o resusciteze si pe Corona Brasov (2-1), echipã care a obtinut prima victorie din acest sezon.

“Galben-verzii” nu au început rãu partida de asearã, însã “ratangiul de serviciu” de la FC Vaslui, Liviu Antal (min. 2 si 8) a irosit douã ocazii uriase, din pozitie de unu la unu cu portarul brasovenilor, Marc. Si gazdele si-au trecut în cont o ocazie importantã, în minutul sapte, prin Popa, însã sutul acestuia a trecut putin pe lângã poarta lui Straton. Fãrã trei titulari, Cerniaukas, Madson si Sânmãrtean, trupa lui Liviu Ciobotariu a dominat primul sfert de orã, însã cei care au marcat au fost brasovenii. Sergiu Bus a prins un sut de zile mari si l-a învins pe Straton, rãmas fãrã reactie. Replica “galben-verzilor” a întârziat sã aparã si dupã sase minute, Corona si-a mãrit avantajul. Lovrecic i-a fãcut cadou o minge lui Brata, care a marcat cu un sut la coltul lung. Vasluiul nu si-a creat ocazii decât în urma unor faze fixe, Celeban (37) si Temwanjera (40) fiind la un pas de a înscrie. Golul vine, tot dintr-o fazã fixã, Temwanjera este faultat în careu, iar Antal (45) înscrie fãrã probleme. În partea a doua, Vasluiul a dominat, a avut un om în plus mai bine de 20 de minute, însã si-a creat o singurã ocazie de gol importantã! Acelasi Liviu Antal a ratat dintr-o pozitie bunã, dupã o centrare a lui Sãlãgeanu (73). De altfel, cãpitanul de asearã al Vasluiului, Adrian Sãlãgeanu a fost singurul care a avut o evolutie mai de Doamne ajutã. Chiar dacã Liviu Ciobotariu a venit la cârma echipei, echipa aratã în continuare foarte multe slãbiciuni în joc si mai rãu este cã nu se întrevede nicio îmbunãtãtire. Vestea proastã este cã în urma acestui rezultat, Vasluiul a ajuns, dupã foarte mult timp, pe ultimul loc în Liga 1.