9.6 C

Fãrã pasi gresiti!

HC Vaslui-Bucovina II Suceava 30-26 (13-11)

REVENIRE…Înfrângerea din meciul cu Steaua i-a ambitionat pe handbalistii vasluieni, care au spãlat rusinea din meciul de la Chiajna, impunându-se în fata formatiei Bucovina II Suceava cu scorul de 30-26 în poate cel mai bun meci al sezonului. Urmãtoarea partidã a Vasluiului este programatã joi, atunci când handbalistii vasluieni vor primi vizita formatiei LPS Piatra Neamt.

HC Vaslui s-a impus sâmbãtã în fata formatiei Bucovina II Suceava dupã un meci echilibrat care s-a încheiat 30-26. Hanbalistii vasluieni au intrat în joc abia dupã opt minute de la startul partidei, atunci când scorul de pe tabela de marcaj a aratat scorul de 3-3. Pânã la finalul primei reprize, gazdele au preluat conducere de pe tabela de marcaj, intrând la vestiare la pauzã cu un avantaj de 2 goluri. Repriza secunda a fost la fel de echilibratã ca si prima, handbalistii suceveni reusind în minutul 40 sã se diferentieze la un gol de noi, 18-19. Elevii lui Liviu Gugles si Laurentiu Cozma au revenit imediat în joc, reusind sã reducã din diferentã la patru goluri, avantaj pãstrat de handbalistii vasluieni pânã la finalul partidei. Astfel, meciul dintre HC Vaslui si Bucovina II Suceava s-a terminat în favoarea Vasluiului, scor 30-26. Pentru formatia vasluianã au marcat urmãtorii jucãtori: Paul Nemenco(8), Dragos Soare si Vasilicã Barac(câte 5), Ionut Caciuc(4), Andrei Bejenariu, Adrian Arbone, Rãzvan Ifrim si Tiberiu Moldovanu(câte 2). Etapa viitoare HC Vaslui va evolua pe teren propriu în compania formatiei LPS Piatra Neamt, joi de la ora 17:00 la Sala Polivalentã.