9.6 C

Handbalul vasluian, aproape de prima scena

HC Vaslui – CSM Focsani 24-19 (12-9)

REUSITÃ… HC Vaslui a fãcut un mare pas spre calificarea la barajul de promovare în Liga Nationalã. Trupa lui Gugles au învins-o pe CSM Focsani, scor 24-19, dupã o partidã pe care au controlat-o de la un capãt la altul.

Handbalul vasluian traverseazã cea mai bunã perioadã din ultimul deceniu. Dupã retrogradarea în liga secundã, Vasluiul este mai aproape ca niciodatã de a reveni pe prima scenã handbalisticã a tãrii. În etapa a XXV-a, handbalistii vasluieni au primit vizita Focsaniului, o echipã pe care bãietii lui Gugles au mai învins-o de douã ori în aceastã editie de campionat. Prima parte a primei reprize a avut o singurã echipã pe teren, HC Vaslui, care conducea cu 6-1, dupã numai câteva minute de joc. În partea a doua, oaspetii au reusit sã recupereze, iar la pauzã avantajul Vasluiului a fost de doar trei goluri. Repriza a doua a avut acelasi scenariu ca si prima, elevii lui Gugles i-au luat tare pe focsãneni si s-au distantat, iar pe final oaspetii au mai redus din diferentã. Vasluiul obtine o victorie mai mult decât meritatã, într-o partidã pe care au controlat-o de la începutul jocului. În urma acestui succes, antrenorul echipei, Liviu Gugles s-a arãtat multumit de modul cum elevii sãi au tratat acest meci. “Înainte de meci aveam emotii, însã am reusit sã ne impunem pânã la urmã fãrã probleme. Am condus meciul de la un capãt la altul si mã bucur cã bãietii au tratat jocul cu maximã seriozitate. Ne asteaptã la Galati un meci dificil la Galati, iar dacã vom învinge putem spune în proportie de 99 la % cã participãm la baraj”, a spus Liviu Gugles. HC Vaslui a acumulat 31 de puncte si asteaptã derby-ul decisiv din etapa viitoare de la Galati. Pentru HC Vaslui au marcat Bãhnãreanu si Moldovanu (câte 5), Lãpusneanu si Câmpanu (câte 3), Secarã, Sava si Barac (câte 2), Tucaliuc si Volocariu (câte un gol).