11.1 C

Favoritele au început returul în fortã

Liga 4

FÃRÃ PROBLEME… Dupã trei luni si jumãtate de asteptare, fotbalul mic s-a reluat si la Vaslui. Favorite la titlu, Rapid Brodoc si FC Vulturesti s-au impus fãrã emotii în prima etapã a returului. „Alb-visinii” au dat de pãmânt cu FC Cretesti (9-1), iar vulturestenii au câstigat derby-ul cu Muntenii de Sus, scor 3-1.

Aflatã în lupta pentru evitarea retrogradãrii, FC Cretesti a rezistat doar o reprizã în fata Brodocului, scor 1-2. Însã, repriza secundã a fost un galop de sãnãtate pentru echipa lui Florin Roiu, care a înscris nu mai putin de sapte goluri. Golurile Rapidului au fost reusite de Ciprian Petrut (2), Denis Iftimie (2), Eduard Ponea (2), Marius Bîrsan, Ovidiu Olaru si Teodor Fanache. În cel mai interesant meci al rundei, FC Vulturesti a obtinut o victorie meritatã în fata celor de la Flacãra Muntenii de Sus, scor 3-1. Dupã joc, oficialii echipei oaspete au contestat dimensiunea terenului pe care îsi disputã meciurile de acasã echipa din Vulturesti, dar si dimensiunea portilor de fotbal. Dupã 11 etape de suferintã, a venit si prima victorie pentru Viitorul Vãleni. Echipa din Vãleni s-a impus cu 2-1 în fata Victoriei Muntenii de Jos, într-un meci în care gazdele au mai ratat alte câteva ocazii mari. Surpriza etapei s-a produs la Gârceni, acolo unde CSO Negresti a câstigat cu 1-0. Partida dintre Vitis Suletea si Viitorul Vetrisoaia s-a încheiat cu victoria oaspetilor, scor 1-3, în timp ce duelul dintre Comstar Vaslui si Juniorul Bârlad a fost amânat.

CSM Vaslui – Gloria Mânjesti, finala de pe culoarul Ligii 5

Semifinalele fazei judetene a Cupei României la fotbal, culoarul Ligii 5, s-au disputat la finalul sãptãmânii trecute. CSM Vaslui s-a impus cu 2-0 la Berezeni, iar Gloria Mânjesti a câstigat duelul cu SC Comstar Vaslui, 4-3, golul calificãrii fiind înscris în minutul 118.

Rezultatele etapei a 12-a:

FC Cretesti – Rapid Brodoc        1-9     (1-2)

Vitis Suletea – Viitorul Vetrisoaia         1-3     (1-0)

FC Vulturesti – Flacãra Muntenii de Sus                   3-1 (1-0)

Viitorul Vãleni – Victoria Muntenii de Jos       2-1 (1-1)

FC Gârceni – CSO Negresti                   0-1 (0-0)

Comstar Vaslui – Juniorul Bârlad (amânat)

Cupa României – faza judeteanã, culoarul Ligii 5, semifinale:

Recolta Berezeni – CSM Vaslui    0-2

Gloria Mânjesti – Comstar Vaslui 4-3 (dupã prelungiri)

Clasamentul Ligii 4:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Rapid Brodoc        12      11      0        1        61-5             33

2        FC Vulturesti         12      10      0        2        39-14  30

3        Viitorul Vetrisoaia12        8        1        3        27-15  25

4        Muntenii de Sus     12      6        2        4        20-22  20

5        Comstar Vaslui       11      5        2        4        32-22  17

6        FC Gârceni   12      5        2        5        18-18  17

7        Vitis Suletea 12      5        1        6        26-27  16

8        Muntenii de Jos     12      4        1        7        16-23  13

9        Juniorul Bârlad      11      4        1        6        20-30  13