17.2 C
29-apr.-2024

FC Braşov, Dinamo, Gloria Bistriţa şi Steaua, semifinalistele Cupei României – Timişoreana

FC Braşov, Dinamo, Gloria Bistriţa şi Steaua Bucureşti sunt echipele calificate în semifinalele Cupei României – Timişoreana, în urma rezultatelor înregistrate, miercuri şi joi, în sferturile de finală ale competiţiei.

FC Braşov şi Dinamo Bucureşti au fost primele echipe care au obţinut calificarea în semifinalele Cupei României, în urma victoriilor înregistrate, miercuri, în faţa formaţiilor FC Timişoara, respectiv Universitatea Craiova.

Formaţia FC Braşov a fost prima echipă care s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa FC Timişoara, printr-un gol reuşit de Marian Cristescu în minutul 90+3.

În cel de-al doilea meci programat miercuri, Dinamo Bucureşti a învins, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (0-1, 1-1), după loviturile de departajare, echipa Universitatea Craiova.

La finalul celor 90 de minute, scorul era 1-1, prin golurile reuşite de Munteanu ’67, pentru Dinamo, şi Dina ’31, pentru Universitatea Craiova.

Egalitatea s-a menţinut şi după 120 de minute, scor 1-1, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru Dinamo au punctat Andrei Cristea, Cătălin Munteanu, Adrian Cristea şi a ratat Bordeanu, în timp ce pentru Universitatea a înscris Ologu şi au ratat Găman, Bărboianu şi Mihai Costea.

În primul meci disputat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României, deţinătoarea trofeului, CFR Cluj, a ratat calificarea în semifinale, fiind învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de Gloria Bistriţa, printr-un gol reuşit, în minutul 73, de Junior Moraes, dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Tony la Băjenaru.

Steaua Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, joi, pe arena „Valentin Stănescu”, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Rapid, în ultimul meci al sferturilor de finală ale competiţiei. Golul echipei Steaua a fost reuşit, în minutul 49, de Romeo Surdu.

Semifinalele Cupei României vor avea loc în 2011.