9.1 C
26-apr.-2024

FC Gârceni, campioana judetului

Liga a IV-a

CEI MAI BUNI… Cea mai frumoasã înfrângere pentru FC Gârceni. Trupa primarului Mircia Scutelnicu si-a pãstrat titlul de campioanã dupã ce a pierdut, ieri, 1-2 cu Smart Negresti. FC Gârceni a cucerit duminicã, cel de-al doilea titlu din istorie.

Favoritã certã în aceastã partidã, FC Gârceni a întâlnit o formatie artãgoasã care nu s-a dat bãtutã în niciun moment. Gârceniul a fãcut ceea ce trebuia sã facã, a început în fortã, minutul 7 aducând si deschiderea scorului. Sutul lui Rotariu a fost respins de portarul oaspetilor, iar Bucur a fost pe fazã si a reluat în poartã. 1-0 si fotbalistii Gârceniului se credeau deja campioni. Condamnatã sã câstige la o diferentã de douã goluri, Smart a reactionat repede si a întors rezultatul în douã minute. Lupu (15) si Munteanu (17) au înscris cu capul din sase metri dupã douã cornere executate foarte bine. Jocul frumos, deschis, pe contre a continuat, însã niciuna dintre combatante nu a reusit sã fructifice ocaziile avute. În repriza secundã, negrestenii au fortat si s-au apropiat de câteva ori periculos de poarta lui Onciu, dar elevii lui Stoian au ratat copilãreste. Si gazdele au ratat douã ocazii imense, prin Bucur si Târtârãu din pozitie de unu la unu cu portarul advers. Gârceniul a trãit periculos finalul de meci, dar meciul s-a încheiat 1-2, iar Gârceniul si-a pãstrat titlul de campioanã judeteanã cucerit anul trecut. Smart Negresti a dat o replicã bunã Gârceniului, iar elevii lui Mihai Stoian au fost la un gol de câstigarea campionatului.