25.9 C
16-iun.-2024

Fetele de la CSȘ – Liceul “Ioan Popescu” Bârlad încheie turul pe primul loc

VICTORIOASE… CSȘ – Liceul Pedagogic “Ioan Popescu” Bârlad e de neoprit în Campionatul Național de Rugby 7s – Junioare. Bârlădencele s-au clasat pe primul loc și în etapa a IV-a a competiției naționale, cu trei victorii pe linie.

Etapa a IV-a a Campionatului Național de Rugby 7s s-a desfășurat la Alba Iulia, la finalul săptămânii trecute. În primul joc, Bârladul a învins la scor pe Moldova U18 (42-0), iar în semifinale a trecut de CSM Pașcani (19-12). În marea finală, rugbistele din Bârlad au câștigat duelul cu RC Cristian, scor 38-0. În urma acestor rezultate, CSȘ Bârlad a terminat pe primul loc în etapa de la Alba Iulia, cu 14 puncte, urmată de RC Cristian (12 puncte) și CSM Unirea Alba Iulia (10 puncte). Bârladul se află pe primul loc și în clasamentul general, cu 52 de puncte, podiumul fiind completat de CSM Unirea Alba Iulia (48 de puncte) și RC Cristian (42 de puncte). După ultima etapă a turului, competiția ia o pauză de câteva luni, urmând a se relua în luna septembrie, cu etapa a V-a, programată la Pașcani.