9.1 C

FINAL CU SCANDAL

INCIDENTE… Finala Cupei României – faza judeteanã s-a încheiat dupã 65 de minute, jucãtorii de la Suletea pãrãsind terenul de joc în semn de protest fatã de arbitraj. FC Gârceni, care conducea în acel moment cu 2-0, va fi desemnatã câstigãtoarea cupei si va merge în turul I al Cupei României, editia 2011-2012.

Nu e final fãrã scandal. Dupã ce Gârceniul a acuzat arbitrajul la meciul cu FC Vaslui II, iar FCM Husi si Flacãra Murgeni au fãcut “blat” cu arbitrii pentru a nu se prezenta la un meci, iatã cã nici finala cupei nu a scãpat fãrã incidente. În minutul 65 al partidei FC Gârceni – Vitis Suletea, centralul Beldiman eliminã al doilea jucãtor al oaspetilor, moment în care acestia ies de pe teren în semn de protest. Gigel Ghenghea, presedintele Vitisului se declarã dezamãgit de modul în care Beldiman si Mindinicã au condus meciul de ieri. “Nu se poate asa ceva. E golãnie. Poate au venit sã repare o datorie moralã fatã de Gârceni. Au stricat un meci, practic fãrã mizã. Echipele îsi vedea de treabã, iar arbitrii s-au bãgat si au stricat meciul. Mi-au eliminat un om încã din minutul 15 pentru proteste. Pânã si spectatorii, care erau neutri, strigau: “Lãsati-i bã sã joace fotbal”. Nu era o problemã dacã pierdeam meciul, dar trebuiau sã ne lase sã jucãm fotbal. Beldiman e vreun Busacca de Vaslui, în timp ce Mindinicã e la pãmânt, stãtea mai mult de vorbã cu spectatorii”, a declarat Gigel Ghenghea. FC Gârceni va fi desemnatã noua câstigãtoare a Cupei României – faza judeteanã si va participa în primul tur al editiei 2011-2012, alãturi de echipele din Liga a III-a.

Flacãra învinge Vaslui II

În restanta ultimei etape a play-off-ului, Flacãra Murgeni s-a impus cu 2-1 în fata echipei a doua a Vasluiului, dupã ce oaspetii au condus cu 1-0. Dupã acest succes, Murgeniul acumuleazã sapte puncte si încheie sezonul pe locul cinci.